Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Janusz Janyst - Witaj, cenzuro!

W kwietniowym numerze „Aspektu Polskiego”, w artykule „Anatomia medialnej manipulacji” omawiałem dostępny nie tak dawno w niektórych księgarniach pakiet zawierający broszurę wraz z DVD pod wspólnym tytułem „Od komunikacji do manipulacji. Mechanizmy wywierania wpływu”. Broszura, nazwana przez wydawcę (Europejski Instytut Badań Stosunków Międzynarodowych) zeszytem naukowym, powstała w oparciu o książkę Pawła Znyka „Od komunikacji do manipulacji”. W artykule, dotyczącym w istocie treści owej broszury, nie zająłem się DVD ograniczając się do informacji, że płyta odnosi się do przebrzmiałej już sprawy politycznej, ale jest nader cenna jako materiał dokumentujący i analizujący techniki manipulatorskie, stosowane w danym przypadku przez jedną z popularnych, komercyjnych stacji telewizyjnych. O jaką stację chodzi? Dziś poinformuję, że o TVN, konkretnie zaś wzięty był tu pod uwagę program „Teraz my”, w którym dwaj telewizyjni dziennikarze rozmawiają przed kamerami z zaproszonymi do studia gośćmi.
Powracam do tej kwestii, bowiem ma ona – jak się można było ostatnio dowiedzieć - dość pikantny ciąg dalszy. Otóż okazało się, że TVN nie ma zamiaru tolerować jakiejkolwiek krytyki pod własnym adresem. Mając sięgające głęboko umocowania polityczne spowodowała, że dołączony do książki, a także wspomnianej broszury, film został na zasadach cenzorskich przyblokowany metodami administracyjnymi. Nie zamierzam tego filmu streszczać, bowiem naprawdę ważne jest w nim tylko to, że niejako „pod lupę” wzięte zostały rozmaite „sztuczki”, różne oddziałujące na świadomość i podświadomość manipulatorskie chwyty używane przez operującą materiałami filmowymi stację oraz prowadzących program dziennikarzy, dobrze zapewne znanych telewidzom. Owe „sztuczki” miały rzucić takie a nie inne światło na określone zdarzenie (przyznanie doktoratu honoris causa Andrzejowi Lepperowi przez pewną ukraińską uczelnię, którą usiłowano przedstawić jako antysemicką), miały także „dorobić gębę” politykom, którzy obecnie zeszli już z głównej sceny, a nawet zdezawuować to, co określane bywa ogólnie jako poczucie narodowe. Powiadam wszakże, nie liczą się w tym wypadku konkretne postaci i konkretny temat, lecz metody działania, dość perfidne. Należę do ludzi niemal w ogóle nieoglądających telewizji (a jeśli już robię jakiś wyjątek, to na pewno nie dla TVN), ale dobrze pamiętam, jak będąc u znajomych obejrzałem w tym samym programie podobny sposób postępowania z zupełnie innej okazji, i przykłady zapewne można by mnożyć.
Ze źródeł dalekich od wielkonakładowych mediów polskojęzycznych wiem, że nowa forma cenzury, z która mamy do czynienia w związku z filmem Znyka, została już oprotestowana przez różne gremia intelektualne. Z kolei podczas ostatniej edycji krakowskich targów książki próbowano rozdawać ulotki informujące o całej sprawie, jednak osoby z ulotkami zostały z terenu targów usunięte. Jako żywo przypominają się czasy PRL. Wtedy, oczywiście, cenzura i inne sposoby niszczenia niezależnej myśli były jawne, teraz są zakamuflowane, lecz to wcale nie oznacza, że mniej groźne.
W zakończeniu poprzedniego artykułu napisałem, że rozumienie, na czym polega manipulacja i jakimi sposobami bywa realizowana jest bardzo potrzebne dla skutecznej przed nią obrony. Są dziś jednak potężne siły zainteresowane tym, żeby mechanizmów robienia wody z mózgu nie rozszyfrowywać i się przed manipulacją nie bronić, a więc żeby była ona jak najbardziej skuteczna.Copyright © 2017. All Rights Reserved.