Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Agata Chudzia - Czas Pielgrzymowania

Tradycja  pielgrzymowania w historii chrześcijaństwa  była uznawana za jedną z ważniejszych form kultu religijnego. Pierwotnie takimi miejscami  były: Jerozolima , Rzym  oraz  Santiago de Compostela.Także  i dziś , mimo iż żyjemy w czasach postępu, techniki i masowej laicyzacji społeczeństw,  pielgrzymowanie jest  jednak nadal żywe i obecne we współczesnym świecie.Jak pojmowano pielgrzymowanie wówczas a jak obecnie? Myślę, że tu nie ma zbyt wielkich różnic. Z pewnością  był wówczas i jest obecnie czas trudu , wyrzeczeń , umartwień jakie podejmował  i ofiarowywał  Bogu pątnik.
Sposobów pielgrzymowania było i jest wiele: pieszo, autostopem, rowerem, motocyklem, samochodem, a nawet  samolotem, każdy pątnik na miarę swoich możliwości. Tu  liczy się jedno-podejmowany trud i intencje jakie niesie  pielgrzym  w ofierze Bogu.
Z radością obserwujemy jak  pielgrzymuje obecnie cały lud chrześcijański. Jak licznie odwiedzana  jest Jerozolima i Rzym, i to nie przez samych Polaków, ale cały świat.
Odradzające się pielgrzymowanie w Europie zauważyć można też do grobu apostoła św. Jakuba w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Pielgrzymi , którzy tu pieszo podążają twierdzą, że jest to dla nich czas konfrontacji  z samym sobą , cza trudu, przemiany a często i prawdziwego nawrócenia .
Jak i dokąd pielgrzymują Polacy? Nikomu objaśniać nie trzeba.
Pielgrzymujemy do naszej Matki, Pani Jasnogórskiej , Pośredniczki Łask, Pocieszycielki Strapionych i Pani Utraconej Nadziei. Pielgrzymujemy  pieszo, rowerem, motorem,.., z większymi  lub mniejszymi odciskami i pęcherzami, ale za to  z gorącym sercem.
Od wielu już lat możemy zauważyć, że  liczną grupę  pielgrzymów stanowią o dziwo  ludzie młodzi, ludzie, którzy pośród uciech życia, głośnej muzyki, świata Internetu ,łatwej i beztroskiej zabawy, poszukują  jednak czegoś więcej.
Żyjąc w   świecie konformizmu, przyjmują  trud i wyrzeczenia, na które  w obecnym społeczeństwie  miejsca nie maja , a znaleźć je mogą właśnie na pielgrzymim szlaku. Tu pragną  wraz z Bogiem, odkrywać  i kształtować  swoje człowieczeństwo i chrześcijaństwo.
Przygoda pielgrzymowania  jest trudna i nie dla wszystkich, ale jest wyzwaniem, które  często procentuje  kolejnymi  pielgrzymkami , a co najważniejsze przemianą życia na lepsze.
Pielgrzymować mogą wszyscy ,także i ci chrześcijanie, którzy  z różnych powodów pielgrzymować osobiście nie są w stanie. Wówczas,  w miejscu zamieszkania mogą podjąć  duchową formę pielgrzymowania poprzez modlitwę, eucharystię, trud i dobrowolne wyrzeczenia.
Dlatego drodzy czytelnicy, nie zwlekajmy, bo czas pielgrzymek  jeszcze trwa i przyłączmy się duchowo lub osobiście do grup pielgrzymkowych, których w Polsce, naszej ojczyźnie nie brakuje. Zachęćmy też bliskich i znajomych, by z Bogiem przemieniali  swoje życie.
To dzięki naszym przodkom , naszym dziadkom trwamy w tej pięknej, polskiej tradycji  pieszego  pielgrzymowania  na Jasną Górę, to  może i dzięki  nim jesteśmy jeszcze narodem chrześcijańskim?
Spieszmy na Jasną Górę, do naszej Matki, by wypraszać dla naszej Ojczyzny i wszystkich Polaków jedność, zgodę, wierność Bogu i Krzyżowi, byśmy prawdziwie stali się świadkami Bożej Miłości  w naszej  ojczyźnie i  w odradzającej się  chrześcijańskiej Europie .Copyright © 2017. All Rights Reserved.