Publikacje członków OŁ KSD

Agata Chudzia - 400 lat pielgrzymowania

Tak znamienity jubileusz obchodzi  Piesza  Sieradzka Pielgrzymka na Jasną Górę, która po raz czterechsetny wyrusza  na pielgrzymi szlak. Pątnicy tradycyjnie rozpoczynają pielgrzymkę 22 sierpnia, w ciągu trzech dni pokonują 116km,by 26 sierpnia uczcić uroczystość Najświętszej  Marii Panny Częstochowskiej.
W  swej 900 letniej historii gród nadwarciański obchodził  wiele jubileuszy, ale takiego jeszcze nie było.
Pielgrzymki sieradzkie mają już prawie czterowiekową tradycję, bowiem według dokumentów archiwalnych przechowywanych przez ojców Paulinów na Jasnej Górze już
w 1611r. przybyła tam piesza pielgrzymka z Sieradza. Nie oznacza to, że sieradzanie wcześniej nie pielgrzymowali do Jasnogórskiego Sanktuarium. Wśród zachowanych wotów i zapisów o uzdrowieniu znaleźć można  także i te, które dotyczą mieszczan i szlachty nadwarciańskiego grodu.
Z  tej okazji, w Parafii Wszystkich Świętych, w Kolegiacie Sieradzkiej ,zorganizowano wystawę pieszych  wędrówek  do tronu Jasnogórskiej Pani.
Odnaleźć  tu możemy najstarsze fotografie  jeszcze sprzed lat trzydziestych ubiegłego wieku, emblematy, stare albumy, podkoszulki i widokówki okolicznościowe, listę kierowników pielgrzymek  oraz zachowane kopie wpisów jasnogórskich o sieradzkim pielgrzymowaniu.
Na czarno-białych fotografiach widnieją pielgrzymujący  rodzice z dziećmi, małżonkowie, młodzież, dziadkowie z wnukami, żołnierze, robotnicy i chłopi. Są tu także siostry zakonne, nauczyciele, uczniowie, kobiety w sieradzkich strojach ludowych, asysta z ręcznie haftowanymi  sztandarami i proporcami, ministranci i naturalnie ich duszpasterze .  Za pielgrzymami  jadą wozy konne pięknie przybrane kwieciem wraz  z woźnicami , obok których  chętnie przysiadłby się czasem niejeden strudzony pątnik.
Odwiedzając  wystawę mogłam odszukać na starych fotografiach moich  kilkuletnich wujków-ministrantów, dziadka i młodą babcię, obecnie 90-o letnią staruszkę, która z rozrzewnieniem wspomina jeszcze dziś swoje pielgrzymki, a szczególnie tę z roku 1933. Wtedy to  jako trzynastoletnia dziewczyna wraz z innymi pielgrzymami  niosła z Jasnej Góry na swoich ramionach pokaźny obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, przeznaczony do ołtarza głównego w sieradzkiej Farze.
Od tamtego czasu wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej widnieje do dziś i gdy na niego patrzę, zawsze wspominam moją kochaną babcię Marysię  i jestem jej wdzięczna za tamten  pielgrzymi  trud i pobożność  pielgrzymkową, jaką  przekazała swoim dzieciom i wnukom. Dziś , jak wiele babć, pielgrzymować pieszo nie może i z łezką w oku wspomina  te wspaniałe dni  i  zapewnia o swym duchowym wędrowaniu.
Ja  też wspominam  moje pierwsze pielgrzymowanie, spanie na sianie,  pęcherzy opatrywanie, obwarzanków  smakowanie, pamiątek kupowanie, straganów odwiedzanie i  różańców odmawianie.
Dziś, kontynuując  tradycję rodzinnych  pielgrzymek,  z utęsknieniem  szykuję buty  na pielgrzymi  szlak  i dziękuję Panu Bogu, że jest mi dane osobiście uczestniczyć w  tym wyjątkowym  czterechsetnym jubileuszu.