Publikacje członków OŁ KSD

Jadwiga Kamińska - Wystawa Stefan Rowecki „Grot”

Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Łodzi prezentuje ekspozycję poświęconą generałowi dywizji Stefanowi Roweckiemu, twórcy i dowódcy Armii Krajowej.      
 - Wystawa powstała z myślą o młodzieży szkolnej, której w przystępny sposób chcemy przypomnieć i przybliżyć postać Stefana Roweckiego.

Skupiamy się na tych momentach w jego życiu, które go ukształtowały i zadecydowały o wyborach, jakich dokonywał. Kierując od 1911 r. w Piotrkowie Trybunalskim pierwszym zastępem skautowym, wstępując w 1914 r. do Legionów Polskich i przechodząc niemal cały szlak bojowy I Brygady z najkrwawszą z legionowych bitew, pod Kostiuchnówką, uczestnicząc w wojnie polsko-bolszewickiej, rozwijał swoje wojenne rzemiosło.
Był zdolnym teoretykiem wojskowości, czynnym oficerem sztabowym, cenionym dowódcą. Całym życiem przygotowywał się do służby liniowej, w decydującym momencie przyszło mu jednak – z czym niełatwo się pogodził – prowadzić walkę w ukryciu, w warunkach konspiracji – powiedziała Marzena Kumosińska autorka wystawy.

14 lutego 1942 r. w Londynie Wódz Naczelny i Premier Rzeczpospolitej Polskiej generał broni Władysław Sikorski w rozkazie do gen. Roweckiego przemianował działający od 1939 r. Związek Walki Zbrojnej w Armię Krajową ustalając, że „wszyscy żołnierze w czynnej służbie wojskowej w kraju stanowią Armię Krajową podległą Panu Generałowi jako jej dowódcy”.
     
Generał Rowecki przeszedł do historii jako twórca największej armii podziemnej w okupowanej Europie. Podziemna ochotnicza armia liczyła około 380 tys. żołnierzy. AK była zaciekle zwalczana zarówno przez hitlerowski Wermacht jak i sowiecką Armię Czerwoną. Przez wiele powojennych lat żołnierze AK byli mordowani, więzieni i prześladowani przez komunistyczny aparat terroru w Polsce. Aresztowanie i śmierć generała Roweckiego stanowiły jedną z najbardziej dotkliwych strat Polskiego Państwa Podziemnego.
    
Wystawa dostępna jest na stronie internetowej w wersji do samodzielnego wydruku. W wersji analogowej prezentowana będzie po powrocie młodzieży do zajęć stacjonarnych w szkołach. Zainteresowane placówki prosimy o kontakt z sekretariatem OBEN Łódź, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Pierwodruk: lodz.niedziela.pl/artykul/77184/Lodz-Wystawa-Stefan-Rowecki-„Grot