Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Sługa Boży Robert Schuman

 „Powrót do Europy Czcigodnego Sługi Bożego Roberta Schumana” to temat wykładu, który wygłosił prof. nadzw. dr hab. Zbigniew Krysiak w Instytucie Europejskim w Łodzi.

Proces beatyfikacyjny Sługi Bożego rozpoczął się 14 kwietnia 2004 r. a jego postulatorem jest ojciec prof. Bernard Ardura. Duchowość Schumana w dużej mierze oparta jest na duchowości Świętego Benedykta patrona Europy i odwołuje się do szerszej wspólnoty niż tylko związek gospodarczy. Europa według niego opiera się na chrześcijaństwie i wspólnocie suwerennych narodów złączonych wspólnotą ducha.

Spotkanie z prof. Krysiakiem nie tylko przybliżyło postać, ale również wartości, którymi kierował się w swoim życiu, a są one ważne i aktualne także dzisiaj. Wobec nowych wyzwań, które przynosi dziś Europa, potrzebne jest poznanie programu Ojca Wspólnoty Narodów Europy.

 „To chrześcijaństwo pierwsze uwydatniło równość wszystkich ludzi bez względu na przynależność klasową i rasową oraz upowszechniło, według św. Benedykta ora et labora, moralność pracy zakładającą, iż obowiązek wykonywania tejże staje się służbą na rzecz Bożego dzieła stworzenia” - głosił Robert Schuman.

- Dzisiaj szczególnie widzimy, że jeżeli Europa nie powróci do Wspólnoty Narodów Europy, to będzie przechodziła niezwykłe sytuacje, których trudno nam sobie dzisiaj wyobrazić – podkreślił prof. Krysiak.

Instytut Myśli Schumana utworzył Powszechny Instytut Chrześcijańsko – Społeczny, który prowadzi działalność edukacyjną. - Edukacja ma znaczenie praktyczne, czyli stosowanie myśli chrześcijańsko – społecznych, norm i zasad w praktyce. Uniwersytet z jednej strony właściwie pokazuje model Schumana, a z drugiej strony uczy zastosowania tak, żeby na końcu kiedy na przykład mamy proces legislacyjny w sejmie, to nie pytać czy to jest zgodne z prawem unijnym, ale pytać czy to jest zgodne z normami i zasadami myśli chrześcijańsko – społecznej – powiedział pan profesor.

W ramach procesu edukacyjnego w SP nr 64 im. H. Ch. Andersena w Łodzi odbył się konkurs „Unia Europejska po angielsku”, podzielony na kilka kategorii. Uczniowie nagrywali podcasty w jęzuku angielskim. - Tematy były związane głównie z Robertem Schumanem, problemem integracji europejskiej, jak również instytucjami europejskimi oraz symbolami Unii Europejskiej – wyjaśnia Mateusz Opaliński nauczyciel historii. Nagrody dla laureatów trzech pierwszych miejsc i jednego wyróżnienia ufundował Instytut Myśli Schumana. Jest to tygodniowa podróż śladami Schumana, na którą laureaci pojadą we wrześniu.

 Jadwiga Kamińska

za:lodz.niedziela.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.