Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Jadwiga Kamińska-Łódź: Modlitwa przez muzykę

- Stowarzyszenie „Słowo i Muzyka u Jezuitów” obchodzi w tym roku 20 – lecie działalności. W związku z tym postanowiliśmy zorganizować 20 koncertów. W miesiącu maju zaprosiliśmy mieszkańców Łodzi na koncert pieśni Maryjnych – mówi o. Józef Łągwa SJ prezes stowarzyszenia. W koncercie wystąpił

zespół kameralny No-Net w składzie: Małgorzata Korpysz-Owczarek, Joanna Góras i Alicja Pejska - skrzypce, Jadwiga Domińczyk-Kuzan i Mirosław Pejski – altówki, Jolanta Żebrowska i Ewa Monkiewicz – wiolonczele, Paweł Żebrowski - obój, Michał Owczarek – fagot oraz soliści Katarzyna Zając-Caban sopran i Rafał Songan baryton.

- Maj to przepiękny miesiąc Maryjny. Cieszymy się, że możemy wykonać utwory, które wszyscy znamy i kochamy, a są one w nowym opracowaniu młodych kompozytorów łódzkich Tomasza Maciaszczyka i Mariusza Lewego. Myślę, że jest to dobry czas, aby pomodlić się przez muzykę – podkreśliła skrzypaczka Alicja Pejska. W wykonaniu artystów usłyszeliśmy takie pieśni jak: „Czarna Madonna”, „Z dawna Polski Tyś Królową”, Ave Maria”, „Była cicha i piękna jak wiosna”, „Matko, która nas znasz”.

    Zespół No-Net tworzy grupa dziewięciu przyjaciół Filharmonii Łódzkiej. Powstał po pandemii z tęsknoty muzyków za publicznością i pasją wspólnego muzykowania.

- Nazwa No-Net nie jest przypadkowa. Liczba dziewięć jest to liczba członków zespołu. Jest też nazwa ukryta, No-Net oznacza też, że nie przez internet, ale chcemy kontaktu z żywą publicznością – wyjaśnia Alicja Pejska.

Pierwszy raz zespół wystąpił w 2021 r. na Festiwalu „Kolory Polski”, zorganizowanym przez Filharmonię Łódzką, z programem pieśni Maryjnych. Członkinie zespołu łączy nie tylko piękna muzyka, ale także stroje. - Rozpoczęliśmy od programu Maryjnego, nie możemy więc wyobrazić sobie, aby pominąć kolor niebieski. Nasze stroje nawiązują do koloru szat Matki Boskiej - dodaje pani Alicja.

- Dzisiejszy koncert to koncert modlitwa, która dotyka głębszych sfer, nie tylko tych emocjonalnych, ale tych sfer związanych z modlitwą, osobistym stosunkiem do Boga i Maryi – podkreślił Kamil Chałupnik członek Rady Artystycznej stowarzyszenia.

Koncert odbył się w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi przy ul. Sienkiewicza 60.


za:lodz.niedziela.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.