Publikacje członków OŁ KSD

Jadwiga Kamińska-Łódź: Modlitwa przez muzykę

- Stowarzyszenie „Słowo i Muzyka u Jezuitów” obchodzi w tym roku 20 – lecie działalności. W związku z tym postanowiliśmy zorganizować 20 koncertów. W miesiącu maju zaprosiliśmy mieszkańców Łodzi na koncert pieśni Maryjnych – mówi o. Józef Łągwa SJ prezes stowarzyszenia. W koncercie wystąpił

zespół kameralny No-Net w składzie: Małgorzata Korpysz-Owczarek, Joanna Góras i Alicja Pejska - skrzypce, Jadwiga Domińczyk-Kuzan i Mirosław Pejski – altówki, Jolanta Żebrowska i Ewa Monkiewicz – wiolonczele, Paweł Żebrowski - obój, Michał Owczarek – fagot oraz soliści Katarzyna Zając-Caban sopran i Rafał Songan baryton.

- Maj to przepiękny miesiąc Maryjny. Cieszymy się, że możemy wykonać utwory, które wszyscy znamy i kochamy, a są one w nowym opracowaniu młodych kompozytorów łódzkich Tomasza Maciaszczyka i Mariusza Lewego. Myślę, że jest to dobry czas, aby pomodlić się przez muzykę – podkreśliła skrzypaczka Alicja Pejska. W wykonaniu artystów usłyszeliśmy takie pieśni jak: „Czarna Madonna”, „Z dawna Polski Tyś Królową”, Ave Maria”, „Była cicha i piękna jak wiosna”, „Matko, która nas znasz”.

    Zespół No-Net tworzy grupa dziewięciu przyjaciół Filharmonii Łódzkiej. Powstał po pandemii z tęsknoty muzyków za publicznością i pasją wspólnego muzykowania.

- Nazwa No-Net nie jest przypadkowa. Liczba dziewięć jest to liczba członków zespołu. Jest też nazwa ukryta, No-Net oznacza też, że nie przez internet, ale chcemy kontaktu z żywą publicznością – wyjaśnia Alicja Pejska.

Pierwszy raz zespół wystąpił w 2021 r. na Festiwalu „Kolory Polski”, zorganizowanym przez Filharmonię Łódzką, z programem pieśni Maryjnych. Członkinie zespołu łączy nie tylko piękna muzyka, ale także stroje. - Rozpoczęliśmy od programu Maryjnego, nie możemy więc wyobrazić sobie, aby pominąć kolor niebieski. Nasze stroje nawiązują do koloru szat Matki Boskiej - dodaje pani Alicja.

- Dzisiejszy koncert to koncert modlitwa, która dotyka głębszych sfer, nie tylko tych emocjonalnych, ale tych sfer związanych z modlitwą, osobistym stosunkiem do Boga i Maryi – podkreślił Kamil Chałupnik członek Rady Artystycznej stowarzyszenia.

Koncert odbył się w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi przy ul. Sienkiewicza 60.


za:lodz.niedziela.pl