Publikacje członków OŁ KSD

Jadwiga Kamińska - Dbajmy o sprawność najmłodszych

W Hali Anilany przy ul. Sobolowej 1 rozegrano po raz pierwszy Finał Łódzkiej Ligi Unihokeja.             
– To jest historyczny moment dla mnie i dla tych, którzy to tworzą. Przygotowania trwały dwa lata i doprowadziły do dzisiejszego finału i udekorowania tych młodych zawodników

– powiedział Robert Benkes prezes Łódzkiego Okręgowego Związku Unihokeja.
    
W rozgrywkach wzięło udział około 200 zawodników, którzy reprezentowali Opole, Sieradz, Zduny, Przykonę, Górę Św. Małgorzaty oraz Łódź. Historia unihokeja rozpoczęła się 12 lat temu w łódzkim klubie UKS NOWA Łódź, klubie stworzonym przez uczniów liceum.

Na początku grali towarzysko, potem drużyna brała udział w rozgrywkach ligowych. Obecnie drużyna seniorów jest na 6 miejscu klasyfikacji generalnej unihokeja w Polsce. W tegorocznym finale w Łodzi wzięli udział zawodnicy w kategoriach młodzików i dzieci, z których najmłodsi są jeszcze przedszkolakami. Prezes Benkes był bardzo szczęśliwy dekorując najmłodszych zawodników - Jeżeli nie zaczniemy trenować z dziećmi, nie będziemy mieli zawodników w wyższych kategoriach. Unihokej to innowacyjna dyscyplina, która pozwala każdemu dziecku rozwinąć się w kierunku zdrowego trybu życia. Chcemy najmłodszych odciągnąć od komputerów i zachęcić do treningów, aby byli bardziej sprawni i wysportowani.
    
W Łódzkiej Lidze Unihokeja w kategorii młodzików w sezonie 2021/2022 wystąpiło łącznie 10 drużyn. Najlepsi po cyklu pięciu turniejów okazali się zawodnicy z Góry Św. Małgorzaty, drugie miejsce zajęli zawodnicy z UKS Dziewiątka Sieradz, trzecie Trolik Opole  a czwarte UKS NOWA Łódź. Natomiast w kategorii dzieci zwyciężyli zawodnicy z UKS Dziewiątka Sieradz, drugie miejsce Ludowy Uczniowski Klub Sportowy „Góra” z Góry Św. Małgorzaty, trzecie UKS NOWA Łódź, a czwarte Zryw Przykona. Nagrodzono również najlepszych zawodników Łódzkiej Ligi Unihokeja. Wręczono im puchary, statuetki, nagrody rzeczowe, a wszystkim pamiątkowe medale.
    
Grę w unihokeja wynaleziono w latach 50- tych XX wieku w Stanach Zjednoczonych, w Europie od 1968 r. zapoczątkowała  Szwecja, a w Polsce zaczęto rozgrywki w 1992 r. Drużyna składa się z 3 do 5 zawodników, bramkarza i rozgrywa mecze ważącą 23 gramy plastikową piłeczką o średnicy 72 mm z 26 otworami o średnicy 10 mm. Kije mają długość trochę powyżej metra. Zrobione są z plastiku lub z lekkiego włókna węglowego.
    
W Łodzi jako pierwsze w Polsce i w Europie zostały wybudowane i otwarte dwa boiska zewnętrzne do gry w unihokeja.
Ta wspaniała impreza mogła się odbyć również dzięki sponsorom i ludziom wielkiego serca.
     
za:lodz.niedziela.pl


Foto:  Marek Kamiński