Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Jadwiga Kamińska-Łódź: Dwudziestolatki

Jubileusz dwudziestolecia działalności obchodzą w tym roku, Stowarzyszenie „Słowo i Muzyka u Jezuitów” oraz Góralska Orkiestra Dęta ze Skomielnej Czarnej i Bogdanówki. Z tej okazji Kliszczaccy Górale wystąpili w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi. Kilkudziesięcioosobowa orkiestra rozpoczęła koncert wiązanką piosenek góralskich. Usłyszeliśmy

także pieśni Maryjne („Po górach, dolinach”, „Chwalcie łąki umajone”), pieśni patriotyczne („Marsz Pierwszej Brygady”, „Czerwone maki na Monte Casino”, „O mój rozmarynie”) oraz wiązankę melodii i piosenek filmowych.

Koncert zapowiadał mgr Bartłomiej Dyrcz dyrektor Kliszczackiego Centrum Kultury, przybliżając dwudziestoletnią historię orkiestry. Orkiestrę założyli Ojcowie Kapucyni z parafii Nawiedzenia NMP w Skomielnej Czarnej. Pomysłodawcą był o. Patryk Jankiewicz, a kontynuatorem dzieła o. Józef Mońko, który jest ojcem duchowym orkiestry, chętnie doradza a także gra na trąbce. Od początku kapelmistrzem jest Andrzej Jędrysek. To on z artystów amatorów stworzył profesjonalną orkiestrę. Duże zasługi w pracę zespołu wkłada również Mariusz Buda, członek orkiestry, a od 15 lat pełniący funkcję prezesa. W ciągu dwudziestu lat orkiestra zagrała ponad 900 koncertów nie tylko w Polsce, ale występowała też za granicą m.in. we Włoszech, Niemczech, Węgrzech, Słowacji, Francji, Ukrainie, Grecji, Rumunii, Chinach. Dużym zaszczytem był dla nich występ dla Ojca Świętego Jana Pawła II na Placu Św. Piotra w 2004 r. Zespół w swoim dorobku ma cztery płyty CD. Orkiestra pięknie się prezentowała w barwnych strojach z regionu Górali Kliszczackich.

Na spotkaniu nie mogło też zabraknąć akcentu ukraińskiego. Na zaproszenie niżej podpisanych poetka Alina Shypshyna, pochodząca z miejscowości Jużne niedaleko Odessy, mieszkająca obecnie w Łodzi, wyraziła wielkie podziękowania Polakom za pomoc i wsparcie.

Wyrecytowała po ukraińsku również napisany przez nią 28 kwietnia tego roku wiersz „Ukraina i Polska Siostry”. Polskie tłumaczenie przeczytał Bartłomiej Dyrcz.

Prezes orkiestry Mariusz Buda wręczył poetce wiązankę w barwach Ukrainy, wykonaną przez góralskie artystki. Na zakończenie zgromadzeni w świątyni, przy akompaniamencie orkiestry, zaśpiewali pieśń „Czarna Madonna”.


Fot.Marek Kamiński

 

 


za:lodz.niedziela.plCopyright © 2017. All Rights Reserved.