Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Jadwiga Kamińska - Święto Seniorów

Już po raz VIII odbywają się Łódzkie Senioralia. Dlaczego warto organizować takie spotkania? - W Łodzi jest najwięcej seniorów. Pragniemy, aby aktywnie uczestniczyli w życiu miasta. Żeby się angażowali i zobaczyli jakim są skarbem. Dobrze też byłoby, aby zarażali innych seniorów do tego, by nie być samotnym, ponieważ najważniejsze jest bycie razem. To jest nie tylko święto seniorów, ale święto całej Łodzi – powiedział Krzysztof Piątkowski poseł RP.

W okolicznościowej gazetce pod hasłem „Poznaj swoje miasto na nowo” przedstawiono harmonogram ponad czterystu propozycji w kategorii edukacyjnej, kulturalnej, sportowej, porad i zdrowia. - Bonifratrzy zawsze aktywnie uczestniczą w Łódzkich Senioraliach. Proponujemy porady dietetyka, fizjoterapeuty, mierzymy ciśnienie, badamy poziom cukru. Bonifratrzy mają duże centrum rehabilitacji, wiele jest usług bezpłatnych i bez skierowania. Zapraszam wszystkie osoby cierpiące na schorzenia kręgosłupa, aby wzięły udział w programie, który będziemy realizować w naszej poradni - zachęcał Michał Jagiełło fizjoterapeuta.
    
Aquapark Fala proponuje seniorom gimnastykę w wodzie. Umiejętność pływania nie jest wymagana. - To są zajęcia z instruktorem. Aby zrelaksować się w kąpieli solankowej, nie jest konieczny wyjazd do uzdrowiskowych kurortów. Baseny i wanny solankowe mamy tutaj w Łodzi. Można również skorzystać rekreacyjnie z sauny, tężni, groty śnieżnej o wspaniałych właściwościach leczniczych – mówiła Anna Duda.
    
Chętni mogli spróbować swoich sił w tańcu wraz z grupą zumbowiczów z Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. - Zajęcia zumby są to  muzyczne formy, które uaktywniają cały układ ruchu i są świetnym sposobem na spotkanie z grupą. Tańczymy, śmiejemy się i dajemy sobie dawkę bardzo pozytywnej energii – podkreśliła Agnieszka Sokołowska instruktorka tańca.
      
Na scenie w pasażu Schillera prezentowały się zespoły z różnych ośrodków pracujących z seniorami. - Seniorzy na co dzień funkcjonują w naszym mieście w kołach, klubach, Domach Dziennego Pobytu. Dzisiaj wystąpili na scenie i podczas koncertów pokazali się młodszej części naszego miasta – powiedział Damian Raczkowski radny Rady Miejskiej. Na stoiskach prezentowano rękodzieła wykonane podczas zajęć. Każdy chętny mógł też wykazać się swoimi zdolnościami artystycznymi. - Struktura społeczna w Polsce i w Łodzi zmienia się bardzo szybko i seniorów mamy coraz więcej. Swoje pasje i marzenia realizują teraz, ponieważ kiedy pracowali nie było na to czasu – stwierdził Marcin Gołaszewski przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi.
    
 Panie reprezentujące I Oddział ZUS–u w Łodzi zachęcały do porad i spotkań z ekspertami emerytalno – rentowymi. - Zachęcamy także do innych form spotkań. Wizyt wirtualnych i umawiania się na spotkania poprzez internet – proponowała dr Magdalena Szczepaniak naczelnik Wydziału Organizacji i Analiz.
    
Na jednym ze stoisk prezentowano aplikację mobilną dla seniorów, przez którą można zamawiać różne usługi takie jak: sprzątanie mieszkania, mycie okien. - To jest aplikacja, która łączy ze sobą osoby z sąsiedztwa. Jedni mają czas i chcą pomagać, a inni potrzebują takiej pomocy. Jesteśmy startupem z Łodzi i działamy od roku – mówiła Natalia Pitura.
    
Każdy senior może bez problemu wziąć udział w programie tegorocznej edycji m.in.:
wycieczkach, warsztatach artystycznych, spektaklach teatralnych i filmowych, badaniach na terenie całego miasta. W trakcie Łódzkich Senioraliów posiadacze Miejskiej Karty Seniora mają zapewnione bezpłatne przejazdy środkami komunikacji miejskiej.


    
            

                                                             


Foto: Marek Kamiński

Copyright © 2017. All Rights Reserved.