Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Agnieszka Sadowska - Portret Polaków na przestrzeni dziejów

W Izbie Lekarskiej w Łodzi została otwarta wystawa portretów Polaków ukazanych na przestrzeni dziejów. Inicjatorem wystawy jest Tomasz Bobrowski, który przy współudziale etnograf Aldony Plucińskiej z Muzeum Archeologiczno- Etnograficznego opowiadał historię sportretowanych osób.
Na wystawie możemy zobaczyć portrety zarówno znanych osób, jak bł. ks. Jerzego Popiełuszki, czy Fryderyka Chopina, jak i przodków rodzinnych ukazanych w różnych okresach czasu, począwszy od XIXw. Ze względu na miejsce wystawy, są tu również portrety pierwszych prezesów Izby Lekarskiej, założyciela Wydziału Farmacji prof. Roberta Rembielińskiego, czy lekarzy współczesnych.
-Wystawa ma na celu ukazanie naszego bogactwa kulturowego, jako tradycji nadającej kształt obecnej Rzeczpospolitej- mówi Tomasz Bobrowski- pokazanie wspaniałych wzorców, postaw, charakterów, odwołanie się do korzeni. Przypominanie, jak wiele mamy powodów do dumy. Trzeba się do tego dziś odwoływać, bo mamy tendencje do zbiorowego narzekania, a media wmawiają nam kompleksy, spychając nasz kraj na margines Europy. Poprzez te portrety ukazujemy ciągłość kulturową. Widzimy tu m.in. powstańca styczniowego i wielkopolskiego, obrońcę ojczyzny z 1918r, czy Rajmunda Rembielińskiego, pomysłodawcę utworzenia przemysłu włókienniczego w Łodzi i okolicach, osobę bardzo zasłużoną dla naszego miasta.
Wszystkie portrety są skarbnicami wiadomości o tamtych czasach, mają swoją symbolikę, uwidaczniającą się np. w kolorystyce- dama z okresu zaborów namalowana jest na ciemnym tle, ma spięte włosy i czarną suknię. Portrety nie oddają więc tylko samej osoby, ale też okoliczności powstania. Na portrecie bł. ks. Popiełuszki w tle są ludzie z transparentem Solidarności. Przy niektórych obrazach umieszczone są herby, jak w przypadku rodziny państwa Plucińskich(herbu Szeliga).Pamiętajmy, że herb to nie tylko powód do dumy, ale też zobowiązanie uhonorowanego przechodzące na przyszłe pokolenia.    
Na uroczystości otwarcia byli potomkowie osób sportretowanych, którzy w ciekawy sposób uzupełniali opowiadaną historię swoich rodzin, podkreślając tę żywą ciągłość kulturową pokoleń, na której tak zależało organizatorom wystawy. Uroczystość zakończyłaś się wspólnym zdjęciem i występem zespołu QATRO z Piotrkowa Trybunalskiego,  który zaprezentował pieśni polskie F.Chopina

Copyright © 2017. All Rights Reserved.