Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Agnieszka Sadowska - Matka Boska w czterech porach roku

Matka Boska- Opiekunka Ziemi i Płodów-to tytuł wystawy, którą możemy zobaczyć w Muzeum Farmacji, z inicjatywy etnologa Jakuba Kosowskiego. Matka Boska jest tu ukazana przez pryzmat czterech pór roku. Każda z postaci wiąże się z obrzędami zakorzenionymi w kulturze tradycyjnej. - Jest to fenomen naszej kultury-mówi Aldona Plucińska, etnograf z Muzeum Archeologiczno-Etnograficznego w Łodzi- nigdzie w Europie nie ma tylu świąt maryjnych i takiego powiązania obrzędów ludowych z religijnością, którą ludzie żyją na co dzień. To jest charakterystyczne wyłącznie dla kultury polskiej. Życie podporządkowane czterem porom roku powiązane z wiarą. Na wystawie są ukazane w cyklu solarnym cztery postaci Matki Bożej: Siewna, Gromniczna, Zagrzewna (Zwiastowanie) i Zielna (Wniebowzięcie). Ukazany jest nie tylko polski kult maryjny, ale cały aspekt kulturowy. Kultura tradycyjna ukazuje Matkę Bożą jako jedną z nas, zwykłych kobiet, więc pojawia się u nawet ubrana w łowicki pasiak.
Obrzędy religijne powiązane z pracą na roli to m.in. pokropienie wodą święconą ziemi przed siewem, zasianie ziarna czynione w kształcie krzyża, czy też wykonywanie znaku krzyża na nieboskłonie, stawianie gromnicy w oknie, by chroniła przed nieszczęściami i piorunami. W święto Matki Bożej Gromniczej obchodzono domostwo z gromnicą, która towarzyszy człowiekowi od narodzin aż do śmierci. Prawdziwa gromnica wykonana jest z wosku, nie ze stearyny, dlatego wierząc w jej właściwości lecznicze, toczoną ją po osobie chorej. W święto Matki Boskiej Zagrzewnej- symbolu budzącego się życia, gospodyni sadziła symbolicznie kapustę lub łubin na dostatek i pomyślność. Matka Boska Zielna to oczywiście zboża, zioła i kwiaty, obecne zarówno w sztuce ikonograficznej, jak i w poezji. I choć te cztery święta są najbardziej znane,  to mamy ich ok. dwudziestu.
Wystawę będzie można obejrzeć do 21 grudnia.

Copyright © 2017. All Rights Reserved.