Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Jadwiga Kamińska - Wielopokoleniowy koncert

Pod honorowym patronatem prof. Piotra Glińskiego, wicepremiera i ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odbył się koncert pieśni i piosenek antytotalitarnych pamięci Jerzego Bożyka, pianisty, wokalisty i kompozytora jazzowego. Jerzy Bożyk uczestniczył w dwóch strajkach studenckich w Łodzi. W 1981 r. w strajku styczniowo – lutowym, zakończonym podpisaniem porozumień łódzkich prowadzących do rejestracji Niezależnego Zrzeszenia Studentów oraz

strajku grudniowym na Wydziale Prawa Uniwersytetu Łódzkiego, zorganizowanym w proteście przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. W trakcie strajków wykonywał utwory o treści patriotycznej i antykomunistycznej.
      
- Mamy taki czas, który mówi nam o zgrozie totalitaryzmów. Ponieważ twórczość Jerzego również ocierała się o protest przeciwko działaniom blokującym wolność, to jest właściwy czas, aby zamanifestować konieczność walki o niepodległość, wolność słowa i demokrację – powiedział Artur Michalski wiceprezes zarządu Fundacji PassArt, organizator wydarzenia.
    
Koncert rozpoczął Lech Makowiecki z zespołem Zayazd piosenką „Honor i gniew”.
Usłyszeliśmy także w wykonaniu Bożeny Makowieckiej m.in. „Inkę”, „Hymn o domu”.          

Spotkanie w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej było także okazją, aby mówić o wolności slowa, niezależności i niepodległości tym bardziej, że za naszą wschodnią granicą trwa okrutna wojna. Uczestnicząca w spotkaniu Jana Kryvobok, attache kulturalny Ambasady Ukrainy w Warszawie przypomniała, że już ponad sto lat temu Ukraina i Polska razem walczyli przeciwko totalitaryzmowi bolszewików w czasach, kiedy Józef Piłsudski i Symon Petlura wspólnie zatrzymali totalitaryzm, który zagrażał Europie. - Teraz historia się powtarza, Rosja prowadzi barbarzyńską wojnę przeciwko Ukrainie. Zabijają kobiety i dzieci, niszczą infrastrukturę cywilną. Nie możemy być na to obojętni. Polska teraz jest z nami. Polska jest pierwszym krajem z Zachodu, który przyszedł nam z pomocą. Pomoc jest wielowymiarowa i my to doceniamy. Z całego serca za to dziękujemy i jesteśmy pewni, że wspólnie zwyciężymy.
    
Prezes Zarządu Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. Marek Michalik poprowadził licytację dwóch znaczków wydanych przez Pocztę Polską przedstawiających atak Rosjan na Wyspę Węży. - Pozyskane z aukcji pieniądze przeznaczymy na kamizelkę kuloodporną dla Wasyla z zespołu Taraka, który walczy w Donbasie. Jestem pewien, że wystarczy również na hełm i nakolanniki – powiedział pan prezes.    
    
Koncert zdominował występ zespołu Taraka. Piosenkę „Podaj rękę Ukrainie”, nawiązującą do solidarności z Ukrainą, śpiewała cała widownia. Zespół wykonał także m.in. „Strumienie”, „Polsko pozwól żyć”, „Europa to widzi i śpi”, „W imię Ojca”. - Dzisiaj wspominamy ludzi, którzy walczyli piosenką, walczyli swoim życiem. To jest największy zaszczyt jaki nas spotkał, że w takim momencie jesteśmy tutaj. Taraka jest od tego, żeby nie chodzić po czerwonych dywanach, tylko przyjeżdżać do prawdziwych ludzi, spotykać się z nimi i robić dużo dobra. Jest to najistotniejsza rola, jaką mamy do wykonania oprócz talentu – powiedział Karol Kus lider zespołu.
    
Entuzjazm widowni i gromkie brawa spowodowało pojawienie się na scenie znanej nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie, małej Amelki Anisovych, która pięknie zaśpiewała. - To jest cała kwintesencja muzyki. Tu ani wiek, ani pochodzenie nie mają żadnego znaczenia. Pozostaje tylko talent, wrażliwość i tupet, który umożliwia ludziom mówić prawdę – podkreślił Karol Kus.
    
Pieśń żołnierską „Szwoleżerowie” wykonali adepci sztuki wokalnej Akademii Muzycznej w Łodzi. Koncert zakończył piosenką Jana Pietrzaka „Taki kraj” dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi Dariusz Stachura. Akompaniował mu Zespół Kameralny im. Jana Kiepury. - Niesamowity i emocjonujący koncert, brawa i okrzyki świadczą o tym, że jesteśmy bardzo zjednoczeni w myśli patriotycznej, ale również w myśli o tych, którzy walczą w Ukrainie. Te wątki silnie się tutaj pojawiały – mówił Piotr Adamczyk wicemarszałek województwa łódzkiego. Waldemar Krenc szef łódzkiej „Solidarności” powiedział, że bardzo mu brakuje takich patriotycznych koncertów. - Przez setki lat pieśni dawały siłę i przywracały wolność i niepodległość. Dodawały ducha narodowi w obronie Ojczyzny, a należy pamiętać, że Ojczyznę mamy tylko jedną – dodał pan Waldemar.

- Teksty piosenek, które dzisiaj usłyszeliśmy, były bardzo wzruszające. To był wspaniały koncert wielopokoleniowy. Każdy z nas pragnie wolnej Ojczyzny, bez względu na wiek – podkreślił Tomasz Anielak radny Rady Miejskiej.
    
Artur Michalski organizator koncertu był zadowolony, że udało się uhonorować Jerzego Bożyka i zorganizować spotkanie. - Jest to znak czasu, że wszystkie pokolenia jednoczą się w tej chwili wokół idei niepodległości, walki z autorytaryzmem, przeciwwstawieniem się Rosji, która rozpoczęła agresywną, brutalną wojnę i napadła na swojego sąsiada.
    
Publikacja także w: lodz.niedziela.pl/artykul/82166/Lodz-Wielopokoleniowy-koncert

 

 

 

 

Foto: Marek Kamiński

Copyright © 2017. All Rights Reserved.