Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Jadwiga Kamińska - Przenoszą nas do Nieba

W kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła wystąpiły „Zelowskie Dzwonki” działające przy parafii ewangelicko – reformowanej w Zelowie. Koncert prowadził ks. Tomasz Pieczko proboszcz parafii z Zelowa. Repertuar zespołu był zróżnicowany. Wykonali utwory pisane specjalnie na dzwonki, ale także aranżacje tworzone na dzwonki, pieśni śpiewanych w kościołach protestanckich w Polsce jak również w Stanach Zjednoczonych.

W wykonaniu zespołu usłyszeliśmy m.in. „Exultation” Matthewa Comptona, utwór który znakomicie nadaje się do uwielbienia w kościołach, na różnych festiwalach czy koncertach. „Then sings My Soul” to zaaranżowana na dzwonki ręczne pieśń uwielbienia Boga. Bardzo popularna w protestanckich kościołach, napisana w 1885 r. przez Szweda Carla Gustava Boberga. W utworze „A Festive Chime” Kevine'a McChesneya, współczesnego kompozytora amerykańskiego, usłyszeliśmy kuranty, które zapowiadają dzień Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Natomiast znany utwór Leonarda Cohena  zaaranżowany na dzwonki przez Joela Raney'a „Hallelujah”, to biblijne zawołanie „niech Bóg – Yahve będzie uwielbiony”. Zachęceni przez panią dyrygent Annę Kimmer nucili wszyscy zgromadzeni w świątyni.
    
Pierwszy koncert zespołu odbył się 4 kwietnia 1999 r. w Zelowie w dniu Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Co roku o godz. 16.00 w Poniedziałek Wielkanocny odbywa się koncert z okazji powstania zespołu. Od 2005 r. koncerty jubileuszowe „Zelowskich Dzwonków” zostały włączone w cykl wydarzeń powiatu bełchatowskiego i odbywają się pod osobistym patronatem starosty. Jest to jedyny zespół w Polsce grający na tzw. dzwonkach ręcznych i dzwonkach ręcznych rurowych. Instrumenty są wytwarzane na zamówienie w fabrykach w USA. Przygotowania do gry trwają kilka lat. W koncercie wystąpiło 14 muzyków grających na około 100 dzwonkach. Jeden z muzyków grał na 12 dzwonkach, a najcięższy z nich ważył ponad 3 kg. Muzycy posługiwali się kilkoma technikami, uderzając specjalną pałeczką, różnie układając dłonie co powodowało zróżnicowanie dźwięków.
       
- Jest to też praca pedagogiczna, zespół dużo ćwiczy. Wydaje się, że dzisiaj młodzi ludzie nie mają chęci zaangażowania, to ja podkreślam, że nasza młodzież przeczy temu schematowi. Oni też tworzą grupę, która razem spędza wiele czasu – powiedział ks. Tomasz Pieczko. Zespół koncertował m.in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii Łódzkiej, w Pałacu Izraela Poznańskiego w Łodzi, a także za granicą w Czechach, Niemczech.

- Jesteśmy zaprzyjaźnieni z parafią ewangelicko – reformowaną w Zelowie i jej proboszczem ks. Tomaszem, który zaproponował po okresie pandemii powrót do normalności. Zawsze podziwiam zdolności i entuzjazm tych młodych ludzi, którzy chcą grać na dzwonkach, by w ten sposób chwalić Pana Boga. Gdy słucha się „Zelowskich Dzwonków” człowiek przenosi się duszą do Nieba. Tam na pewno jest taka piękna muzyka i na pewno jest wiosna, którą ta muzyka przypomina – mówił ks. Wiesław Kamiński, proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła.
    
Koncert zespołu zgromadzeni w kościele przyjęli entuzjastycznie. Znane melodie nucili, a długie brawa na stojąco były podziękowaniem za piękną myzykę i wspaniałe przeżycie. Podziękowanie pani dyrygent i księdzu Tomaszowi złożył ks. Wiesław, wręczając im upominki. - Jestem bardzo radosny i dumny, że dzisiaj w naszym kościele zagościły „Zelowskie Dzwonki” z mojego rodzinnego miasta. To jest bardzo cenne, że zespół jest promowany w kraju i za granicą. To niezwykła duma dla każdego zelowianina, że pochodzą z miasta, które słynie z ekumenizmu – dodał ks. Damian Czerwiński.


          

                  

                                           
          

                                                                    
Foto: Marek Kamiński

Copyright © 2017. All Rights Reserved.