Publikacje członków OŁ KSD

Jadwiga Kamińska - Poznajemy piękno Polski

W Polsce nie brakuje pięknych miejsc do wypoczynku i ciekawych obiektów do zwiedzania. Już po raz czwarty wybraliśmy się z wnukami, siedmioletnim Tomkiem i jedenastoletnim Mateuszem, do Dusznik - Zdroju położonych na Ziemi Kłodzkiej.    
Rok 2022 w Dusznikach – Zdroju ogłoszono Rokiem Edyty Stein, która

przebywała tutaj wraz z siostrami w 1912 r. i jak pisała w swojej autobiografii, w Dusznikach po raz pierwszy ujrzała prawdziwe góry. Edyta Stein (św. Teresa Benedykta od Krzyża) została kanonizowana 11 października 1998 r. podczas uroczystej Mszy św. w Rzymie pod przewodnictwem papieża Jana Pawła II. W związku z obchodami w Teatrze Zdrojowym im. Fryderyka Chopina odbyła się konferencja poświęcona Świętej. Wykład „Edyta Stein – patronka na nasze czasy” wygłosił dr hab. o. Szczepan T. Praśkiewicz OCD relator Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie, natomiast  reżyserka Bogusława Stanowska – Cichoń zaprosiła na spotkanie autorskie i projekcję swojego filmu „Edyta Stein. Patronka Europy”. W uroczystej procesji wniesiono relikwie świętej do kościoła parafialnego pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Świątynia została wybudowana w 1730 r. Przybywających tutaj turystów zachwyca barokowy wystrój z oryginalną amboną w kształcie wieloryba z rozwartą paszczą oraz bogato zdobiony ołtarz.
    
Na naszym szlaku nie mogło zabraknąć sanktuarium w Wambierzycach nazywanych Dolnośląską Jerozolimą. Sanktuarium to siedemnaście bram, kościół Nawiedzenia NMP i około 100 kaplic kalwaryjskich.
    
W tym roku Miejski Ośrodek Kultury i Sportu w Dusznikach – Zdroju przygotował wiele atrakcji dla dzieci. Tomek i Mateusz skorzystali z kilku z nich. Kolejką turystyczną Dusznicki Express pojechali na Torfowisko pod Zieleńcem. Jest to wspaniały rezerwat przyrody, który zachwyca pięknymi krajobrazami, ale również przypomina znane z bajek uroczyska.
Z przywiezionych skarbów (listków, kwiatków i mchów) stworzyli pod okiem opiekunów piękne zielniki. Mieli także okazję uczestniczyć w wyprawie na pole golfowe w Szczytnej położone 565 m npm. Tutaj poznali zasady, istotę gry i rozpoczęli pierwsze kroki gry w golfa.
W każdy piątek organizowano też wycieczkę autokarem do kina w Kłodzku.
    
Dużą atrakcją była wyprawa do Kopalni Złota. Razem z nami byli również 12 letni Sasza z mamą Olgą z Ukrainy, którzy przyjechali do Polski w marcu uciekając przed wojną. Mogliśmy podziwiać Sztolnię Gertrudę i Chodnik Śmierci, w którym spotkaliśmy się z Gnomem i Alchemikiem. W Sztolni Czarnej wrażenie robił jedyny w Polsce podziemny wodospad. W skarbcu zobaczyliśmy złote sztabki odpowiadające 16 tonom złota wydobytego w trakcie funkcjonowania kopalni. Z kopalni wyjechaliśmy podziemną kolejką.
    
Wyjazd do Dusznik – Zdroju to także okazja do spacerów w tym pięknym miasteczku i prawie pięcio hektarowym Parku Zdrojowym z najwyższą w Polsce fontanną. W każdą niedzielę w Teatrze Zdrojowym im. Fryderyka Chopina koncertował charytatywnie ks. Bogdan Skowroński, proboszcz tutejszej parafii pw. Matki Bożej Różańcowej, śpiewając własne kompozycje jak również światowe przeboje. Jak co roku udało nam się odbyć wiele pieszych wędrówek pasmami górskimi okalającymi miasto, które pozwalają dotrzeć w najbardziej malownicze zakątki. Zwieńczeniem tegorocznej wyprawy było wejście na Orlicę, najwyższy szczyt polskiej części Gór Orlickich i Sudetów Środkowych 1084m npm. Polska jest piękna tak twierdzą nasi mali podróżnicy, a Ziemia Kłodzka oferuje jeszcze wiele atrakcji do zwiedzania i dlatego chcą tu wrócić za rok.

                                                      
      

        

          

 

                                                

Foto: Marek Kamiński