Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Jadwiga Kamińska - Słowo i Muzyka u Jezuitów

W Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi przy ul. Sienkiewicza 60 rozpoczął się XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Słowo i Muzyka u Jezuitów im. prof. Teresy Żylis – Gara. Uroczystego otwarcia dokonał o. Józef Łągwa SJ. W tym roku świątynia wzbogaciła się o nowy fortepian. Na koncercie inauguracyjnym

fortepianowi nadano imię Fryderyk Chopin, a laudację wygłosił Zdzisław Bzymek podkreślając, że „Nasz fortepian nosić będzie imię Fryderyka Chopina, którego postać przyrównywana jest do liry Orfeusza i rzeźby Pigmaliona, a więc instrumentu muzycznego i dzieła sztuki. Dzięki tym porównaniom, Nasz fortepian uzyskuje cechy symbolu i zostaje znaczeniowo dowartościowany”.
    
Rodzicami chrzestnymi fortepianu zostali Jolanta Chełmińska prezes Społecznej Rady Renowacji Organów w kościele Ojców Jezuitów oraz Jarosław Czuba dyrektor generalny Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
    
- Dla mnie jest to wielkie wyróżnienie, że mogłam nadać imię wspaniałego Fryderyka Chopina. Jest to dla nas bardzo ważne, że to jest nasz fortepian, w naszej wspólnocie jezuickiej. Dla mnie jest to zobowiązanie, aby pielęgnować pamięć i imię. Wierzę, że ten fortepian pomoże nam również zrealizować cele związane z rewitalizacją organów, które czekają na dobre i otwarte serca – mówiła Jolanta Chełmińska.
    
Pierwszy koncert na nowym fortepianie wykonała Antonina Wenerska, uczennica Zespołu Szkół Muzycznych w Łodzi im. Stanisława Moniuszki. W jej wykonaniu usłyszeliśmy Preludium e-moll opus 28 nr 4 Fryderyka Chopina oraz Etiudę dis-moll opus 8 nr 12 patetyczną Aleksandra Skriabina.
    
Kontynuacją tego wspaniałego spotkania był Koncert Jubileuszowy – 50 lat pracy artystycznej prof. Ryszarda Jana Osmolińskiego. W wykonaniu Orkiestry „Łódzkie Smyczki” pod dyrekcją Jubilata licznie zgromadzeni w świątyni usłyszeli m.in.: koncert D-dur A. Vivaldiego, koncert a-moll J. S. Bacha, a także Ave Maria Michała Lorenca z filmu „Prowokator”. Ucztę muzyczną zakończyła Suita Staropolska A. Panufnika na orkiestrę smyczkową.    
    
- Idąc na koncert do jezuitów wiem, że będzie wysoko postawiona poprzeczka artystyczna. Jestem dzisiaj zaskoczony, że aż tak wysoko. Niesamowity koncert, prawdziwa uczta artystyczna. Dzięki fortepianowi im. Fryderyka Chopina możemy się spodziewać, że będziemy mogli posłuchać tutaj jeszcze bardziej wybitnych artystów – powiedział wicemarszałek Województwa Łódzkiego Piotr Adamczyk.
    
Koncerty festiwalowe, które prowadzi Witold Paprocki odbędą się jeszcze 9 i 16 października o godz. 16.00, wstęp wolny. Na zakończenie festiwalu w Teatrze Muzycznym wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” z programem „A to Polska właśnie”.
    




     

                                                    

 

Foto: Marek Kamiński

Copyright © 2017. All Rights Reserved.