Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Jadwiga Kamińska - Miejsce pamięci

15 października 1969 r. odszedł do wieczności o. Anzelm Gądek OCD. Był długoletnim przełożonym i wychowawcą pokoleń zakonnych, szerzycielem drogi Dziecięctwa Bożego, założycielem Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus.

W Łodzi zamieszkał w 1960 r. we wspólnocie karmelitów bosych przy ul. Liściastej 9.
Tutaj najczęściej odwiedzał dom swych duchowych córek przy ul. Złocieniowej 38. Każdego tygodnia w kaplicy zakonnej odprawiał Msze św., głosił kazania, spowiadał. Na sprawowaną przez niego Eucharystię gromadziły się nie tylko siostry, ale także licznie wierni z pobliskiego osiedla Radogoszcz. Tu również w Domu Prowincjonalnym Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus  w 1984 r. powstało muzeum o. Anzelma Gądka OCD.
    
W 45- tą rocznicę śmierci Ojca abp senior Władysław Ziółek otworzył i poświęcił salę pamięci, w której wyodrębniono: kaplicę muzealną, celę o. Anzelma oraz galerię. Zgromadzone eksponaty są autentycznymi pamiątkami związanymi z jego życiem i działalnością. Jest możliwość obejrzenia filmów dokumentalnych i prezentacji oraz wysłuchania konferencji głoszonych przez Ojca. Bogata jest ekspozycja fotografii z życia i posługi. Możemy tutaj zobaczyć oryginalne meble i przedmioty z celi zakonnej, biurko, maszynę do pisania, magnetofon, łóżko oraz fotel, na którym zmarł. Jest również kaplica z ołtarzem Matki Bożej Szkaplerznej i klęcznikiem. W gablotach umieszczono m.in. habit, krzyżyk pasyjny, narzędzia pokutne i wiele innych pamiątek.
    
W 2002 r. abp Władysław Ziółek metropolita łódzki, rozpoczął dochodzenie diecezjalne w procesie beatyfikacyjnym Sługi Bożego o. Anzelma Gądka, które zostało uroczyście zakończone 15 czerwca 2008.  Przygotowano do Rzymu dwa komplety akt po 37 tomów, razem około 14 tys. stron dokumentacji, a s. Konrada Dubel CSCIJ została nominowana przez Przełożoną Generalną i jej radę na postulatora rzymskiego etapu procesu.

Obecnie trwają dalsze prace postulatorskie mające na celu badanie heroiczności cnót Sługi Bożego. Modlitwy o beatyfikację odbywają się każdego 15 dnia miesiąca przy grobie w przedsionku kościoła karmelitów bosych pw. Opieki Świętego Józefa w Łodzi przy ul. Liściastej 9. Przed Mszą św. o godz. 18.00 są odczytywane intencje tych, którzy proszą i dziękują za łaski. Codziennie wieczorem w kaplicy zakonnej sióstr karmelitanek Dzieciątka Jezus jest odmawiana nowenna o łaski dla tych, którzy proszą o modlitwę za wstawiennictwem Sługi Bożego.
    
Siostry karmelitanki zapraszają grupy zorganizowane i osoby indywidualne zainteresowane życiem i duchowością Ojca Anzelma do zwiedzania muzeum, po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym: 42 659 21 77, 42 659 24 97 oraz 728 302 374.
    

 


Foto: Marek Kamiński

 

 

Copyright © 2017. All Rights Reserved.