Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Tomasz Bieszczad-Salezjanie od św. Teresy czczą Męczenników totalitaryzmu

Modląc się o ich wstawiennictwo, łącząc ich i swoje cierpienia z ofiarą Chrystusa, doświadczymy miłosierdzia i doznamy nadziei – powiedział ks. Adam Wtulich, proboszcz.
W pierwszą Niedzielę Adwentu w kościele św. Teresy i św. Jana Bosko w Łodzi poświęcono nowy ołtarz boczny, dedykowany męczennikom dwóch totalitaryzmów. Uroczystościom przewodniczył arcybiskup senior Władysław Ziółek.
Żyjemy w niebezpiecznych czasach. Ledwo wydobyliśmy się z paraliżującego uścisku pandemii, gdy wybuchła krwawa wojna.

Rosyjscy Jeźdźcy Apokalipsy kontynuują bestialski rajd po Ziemi. Zdrada stanu stała się zwyczajowym narzędziem polityki. Moralny rozkład społeczeństw zaskakuje ostentacją, z jaką jest narzucany. Rodzi się naglące pytanie: Co mają robić ludzie, którzy odrzucają gwałt i śmierć? Odpowiedź brzmi: Mają się modlić. To obowiązek. I przywilej. Z tych przesłanek zrodził się zamysł, by – przy jednym z filarów kościoła św. Teresy i św. Jana Bosko w Łodzi – umieścić (ósmy już) ołtarz boczny, poświęcony bł.  kard. Stefanowi Wyszyńskiemu i męczennikom dwóch totalitaryzmów XX wieku.
– W przeszłości ludzie zdołali przetrwać o wiele trudniejsze czasy – przybliża jego ideę ks. Adam Wtulich,
proboszcz: – Ci męczennicy uświadamiają nam powszechność totalitaryzmu. Modląc się o ich wstawiennictwo, łącząc ich i swoje cierpienia z ofiarą Chrystusa, doświadczymy miłosierdzia i doznamy nadziei...
Jako katolicy wierzymy, że „krew męczenników jest zasiewem chrześcijan”. Nowy ołtarz może być dla Łodzi ważnym darem, miejscem próśb o ich orędownictwo w Niebie. Będzie też powodem, by bliżej poznać ich biografie. A są to:
•    bł. ks. Bernard Lichtenberg (1875-43), Niemiec: Wyświęcony we wrocławskiej katedrze w 1899 r., potem proboszcz w katedrze berlińskiej. Od pogromu Żydów w „noc kryształową” codziennie modlił się za nich publicznie. W 1941 r. aresztowany przez gestapo. Zmarł podczas transportu do obozu koncentracyjnego Dachau.
•    bł. Stefan Sandor, koadiutor salezjański (1914-53), Węgier: Ukończył studia metalurgiczne. W 1940 r. złożył profesję zakonną, w 1946 r. śluby wieczyste. Pod fałszywym nazwiskiem, podjął pracę w drukarni. W 1952 r. aresztowany przez SB. Na sfingowanym procesie skazany na śmierć przez powieszenie w 1953 r.
•    bł. ks. Tytus Zeman (1915-69), Słowak: W 1931 r. wstąpił do salezjanów, złożył śluby wieczyste w Rzymie. Po wojnie wrócił na Słowację, organizował tajne wyprawy do Turynu dla kandydatów na Salezjanów, przewiózł 60 osób. Złapany, oskarżony o zdradę i skazany na 25 lat więzienia. Na prośbę Zgromadzenia wyszedł po 12 latach. Zmarł w opinii świętości.
•    Listę upamiętnionych męczenników zamyka bł. ks. Jerzy Popiełuszko, zamordowany przez funkcjonariuszy SB w 1984 r.
W części centralnej ołtarza znajdziemy podobiznę bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Projektantem całości
jest ks. Tadeusz Furdyna, salezjanin. W górnej części umieszczony jest wizerunek Jezusa, a w dolnej
słowa z listu biskupów polskich do biskupów niemieckich (z 18 listopada 1965 r.): „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. A także wyobrażenia Matki Boskiej Katyńskiej, drutów kolczastych z Auschwitz i „smoków latających”…

 



Tomasz Bieszczad


Copyright © 2017. All Rights Reserved.