Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

To honor dla mnie i wyróżnienie całej łódzkiej służby zdrowia

Z prof. dr.hab. n.med. Jacekiem Rysz, dyrektorem Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. WAM – Centralnego Szpitala Weteranów w Łodzi rozmawia red. Zygmunt Chabowski.

- Ojciec Święty Benedykt XVI mianował Pana konsultorem Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Jest Pan zaskoczony? Odczuwam radość i przyjemność w sercu. To wielki honor i prestiż dla każdego uczestniczyć w gremium doradzającemu samemu papieżowi. Wiedziałem od kilku miesięcy, że jestem brany pod uwagę jako potencjalny kandydat. Ale niepewność była duża. Do końca nie wierzyłem, że „wygram” z wieloma światowymi sławami, których nazwiska pojawiały się w watykańskich kuluarach. Widać jednak, że Opatrzność mi sprzyja... i choćby za to wielkie dzięki dla Pana Boga.

- Włączenie łodzianina, znakomitego organizatora, naukowca i lekarza nefrologa cieszącego się uznaniem i mirem wśród medyków i pacjentów do grona konsultorów jednej z najważniejszych dykasterii Kurii Rzymskiej, jest wyróżnieniem dla całej służby zdrowia w naszym województwie...

Bez wątpienia tak. Pracuję w Uniwersytecie Medycznym i moje nazwisko jest kojarzone z tą uczelnią i oczywiście z Łodzią. Jestem też członkiem Wojewódzkiej Rady Zdrowia Publicznego, która wspomaga wojewodę łódzkiego. Dobra ocena mojej osoby i działalności jest jednak efektem nie tylko własnego zaangażowania i osiągnięć Na tzw. sukces jednostki składają się i pomoc najbliższych wspólpracowników i mrówcza praca wielu zespołów. To ludzie przecież decydują o powodzeniu menedżera.
Cieszę się też, że będę miał wsparcie księdza prałata Krzysztofa Nykla, kapłana naszej archidieczji, który od lat pracuje w Kongregacji Nauki Wiary i i z ramienia tej instytucji będzie również konsultorem w Radzie d/ Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Zna doskonale ludzi, procedury i obyczaje watykańskie. Liczę na jego pomoc. Także fakt, że przewodniczącym Rady jest Polak, były ordynariusz radomski, arcybiskup Zygmunt Zimowski, napawa mnie optymizmem.

- Jak Pan profesor widzi swoje miejsce  i rolę w tym dostojnym i ważkim gronie?

Rada nazywana jest watykańskim „Ministerstwem Zdrowia”. Została założona przez Jana Pawła II w 1985 r., ale autonomię uzyskała dopiero po trzech latach - w 1988 r. Jej podstawowym zadaniem było i jest uwrażliwianie i promowanie formacji, badań i działalności prowadzonej przez międzynarodowe organizacje, grupy i stowarzyszenia katolickie w dziedzinie zdrowia. Rada koordynuje też działania różnych instytucji kościelnych zajmujących się służbą zdrowia i jej problemami oraz wyjaśnia i rozpowszechnia nauczanie Kościoła w tej dziedzinie. Dykasteria utrzymuje też kontakty z kościołami lokalnymi. Jednym z zadań jest także przygotowywanie corocznego Światowego Dnia Chorego, przypadającego zawsze 11 lutego.
Będę chciał podpowiadać w sprawach na których , jak mi się wydaje, trochę się znam. Myślę o lokalizacji i organizacji placówek szpitalnych, ich finansowaniu, rozdziale darów w postaci aparatury i sprzętu medycznego.Wiele zakonów szpitalnych i stowarzyszeń katolickich sponsoruje i wspomaga obiekty medyczne. Myślę, że trzeba by sugerować im niektóre rozwiązania...z myślą o Polsce.
Również rozwój technik i technologii medycznych wymaga starannego monitorowania i informowania o tym władz kościelnych. Papież, jako autorytet moralny nie tylko dla katolików, musi przecież wiedzieć co „piszczy w trawie”, by przygotować ocenę etyczną „nowatorskich” pomysłów naukowców. Choćby wytwarzanie komórek macierzystych i ich wykorzystanie...Cele mogą być różne...

-Kiedy uroczystość wręczania nominacji?

Terminu nie znam. Wszystko wskazuje na to, że nastapi to niebawem w Nuncjaturze Apostoskiej w Warszawie.

Dziękuję za rozmowę.

za: Aspekt Polski  nr 159, styczeń 2011 roku

Copyright © 2017. All Rights Reserved.