Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Janusz Janyst - Grotnickie „Lato z muzyką”

Festiwale muzyczne w miejscowościach wczasowych i letniskowych są już sprawdzoną formą życia kulturalnego w czasie wakacji. Mimo, że najstarszy w Polsce - Festiwal Chopinowski w Dusznikach odbywa się w tym roku po raz 66, to wcale nie znaczy, że organizatorzy przedsięwzięć o krótszym stażu mają wpadać w kompleksy.
W podłódzkich Grotnikach po raz osiemnasty można było wysłuchać koncertów w ramach „Lata z muzyką” - imprezy tradycyjnie organizowanej  przez Łódzkie Towarzystwo Muzyczne pod artystycznym kierownictwem Witolda Kacprzaka. Cotygodniowe, niedzielne prezentacje trwały od 3. lipca do 7. sierpnia, a ich miejscem był, jak poprzednio, kościół parafialny  p.w. Niepokalanego Poczęcia Najśw. Maryi Panny, w ostatnich latach rozbudowany i mający bardzo dobrą akustykę.
Podczas sześciu w sumie wieczorów wystąpili tym razem wyłącznie artyści łódzcy. Muzyka wokalna, w poprzednich edycjach w szerszym zakresie uwzględniana, rozbrzmiewała jedynie podczas koncertu inauguracyjnego, wypełnionego religijnymi kompozycjami chóralnymi z różnych epok (od Palestriny po Góreckiego) w wykonaniu ośmioosobowego zespołu wokalnego „All' Antico”. Znana dobrze melomanom formacja  zaprezentowała  wyrównane brzmienie, m.in. w polifonii, wzorową intonację i dykcję.
Wirtuozowski recital, obejmujący transkrypcje muzyki dawnej (Bacha, D. Scarlattiego) oraz oryginalne dzieła współczesne, dał akordeonista  Zbigniew Ignaczewski. Maestria techniczna łączyła się z  bogactwem dynamiki i szlachetnym kształtowaniem frazy.
Silną dawkę energii przekazało słuchaczom „Czardasz Trio” w składzie: Lech Gutowski – skrzypce, Waldemar Zybała - akordeon oraz Sławomir Biernacki – gitara. Wiolinista, będący  w tym wypadku zdecydowanie wykonawcą pierwszoplanowym, zaimponował nie tylko wyborną techniką gry, ale i autentyzmem ekspresji. „Szaleńczy” w tempie „Czardasz” Montiego stanowił jedną z kulminacji popisu.
W następnym, interesującym pod względem repertuarowym i wykonawczym, spotkaniu szczególnie wyeksponowano altówkę. Altowiolistki Jolanta Kukuła-Kopczyńska i Dorota Stanisławska wykonały duety Rolli i Spisaka, po czym pierwsza z nich, wraz z wiolonczelistą Piotrem Sobczakiem, zagrała kompozycje Beethovena i Lutosławskiego („Bukoliki”). Była to kameralistyka na wysokim poziomie.
Kolejne trio - „MusicCare” (Małgorzata Pniak – skrzypce, Maksymilian Pelczarski – akordeon, Bartosz Stępień – kontrabas) skutecznie „rozgrzewało” publiczność dynamicznymi miniaturami z kręgu muzyki klasycznej („Taniec węgierski” Brahmsa, „Habanera” Bizeta itp.) a także popularnej. 
Oryginalne, niewątpliwie, okazało się zakończenie imprezy. Można było zapoznać się z brzmieniem instrumentu egzotycznego – erhu, czyli dwustrunowych, „chińskich skrzypiec”, na których z ogromną sprawnością, nie unikając flażoletów, Kamila Wójcicka  interpretowała zarówno melodie chińskie, jak i utwory Vivaldiego, Piazzolli oraz przeboje filmowe. Akompaniował na keyboardzie Tomasz Maciaszczyk.
„Pełnoletnie” już, grotnickie „Lato z muzyką” dorobiło się swojej  wiernej publiczności, złożonej ze stałych mieszkańców miejscowości oraz  letników. Być może niektórzy „dojrzewali” do muzyki poważnej wraz z propagującym ją festiwalem.
Copyright © 2017. All Rights Reserved.