Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

O manipulacji i globalizacji

W wyniku postępującej dziś globalizacji szkodliwe ideologie i antywzorce etyczne głęboko wnikają w strukturę społeczną. Nasz kraj znajduje się w ich zasięgu, rolę coraz bardziej destrukcyjną odgrywają tu tzw. media głównego nurtu, stosujące rozmaite sposoby manipulacji świadomością odbiorców. Tak mniej więcej brzmiały wyjściowe tezy szkoleń formacyjno-zawodowych, zorganizowanych ostatnio dla nauczycieli i dyrektorów placówek edukacyjnych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich a od strony koncepcyjnej przygotowanych przez łódzkiego kapłana, ks. dr. Romana Piwowarczyka – filozofa, wykładowcę Wyższego Seminarium Duchownego, redaktora „Łódzkich Studiów Teologicznych”, vice prezesa Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.
Do współpracy zaproszeni zostali dziennikarze z Łódzkiego Oddziału KSD – Tomasz Bieszczad, Krzysztof Nagrodzki i Janusz Janyst, którzy referowali różne aspekty manipulacji medialnej, wykorzystując doświadczenia zdobyte podczas odbywających się od pięciu lat w Łodzi i firmowanych przez Łódzki Oddział KSD ogólnopolskich konferencji z cyklu „Dziennikarz między prawdą a kłamstwem”. Do jednego ze szkoleń włączyła się też reżyser Ewa Stankiewicz, autorka takich filmów, jak „Trzech kumpli”, „Krzyż”, „Solidarni 2010”.
Ks. dr Roman Piwowarczyk omawiał temat globalizacji, zwracając uwagę na wiążące się z nią zagrożenia społeczne. W wykładzie odwoływał się m.in. do wydanej niedawno w Polsce książki Marguerite A. Peeters „Globalizacja zachodniej rewolucji kulturowej”.
Szkolenia odbyły się w kilku ośrodkach – w Górznie, Czerwiennym, Wieluniu i Częstochowie, ale uczestnicy przyjeżdżali z różnych regionów kraju, tworząc niezwykle liczne audytoria. Dyskusje inspirowane prelekcjami potwierdziły zainteresowanie słuchaczy podjęta tematyką.

Janusz Janyst

Na zdjęciu: Ks. dr Roman Piwowarczyk podczas wykładu. Fot. Janusz Janyst

Copyright © 2017. All Rights Reserved.