Publikacje członków OŁ KSD

Ks. dr Waldemar Kulbat - Za ostry zakręt

Znany rosyjski pisarz zaliczony do nurtu „literatury odwilży”, Wasilij Makarowicz Szukszyn w jednym z opowiadań przytacza historię zadowolonego z siebie sowieckiego funkcjonariusza, który udaje się do pewnej miejscowości gdzie ma zrealizować odpowiedzialne zadanie: zburzyć cerkiew, zdezintegrować chrześcijańską wspólnotę. Jednak nie dojechał, jak wyjaśnia nam autor, „za mocno wszedł w zakręt”. Motyw  ukarania prześladowcy religii przedstawił także Bułghakow w „Mistrzu i Małgorzacie”. Szatan w postaci Wolanda i z pomocą innego wcielenia szatana, kota Behemota wymierza sprawiedliwość prześladowcy chrześcijan.

Niedawno, tym razem na serio, nie tylko w projekcjach pisarza, za ostro w zakręt wszedł inny współczesny bohater mediów, Rowan Atkinson czyli  Jaś Fasola. Znany z zamiłowania do szybkich samochodów Jaś Fasola trafił do szpitala, a jego luksusowy McLaren F1  wart ok. 650 tys. funtów –czyli  prawie 3 mln zł, po uderzeniu w drzewo i latarnię  stanął w płomieniach - doniosła BBC.  Rowan Atkinson lecząc złamania miał okazję do refleksji nad swoim bezmyślnym, bezsensownym życiem. Bowiem hobby tego aktora stanowi szyderstwo, kpiny skierowane zwłaszcza przeciw duchownym.

Szyderstwa, insynuacje, kłamstwa, oszczerstwa i inne cyniczne prowokacje w rodzaju wyczynów „Nergala”, /który też miał już okazję do zbawiennych rozmyślań podczas szpitalnej kuracji/, to bardzo skuteczna i bolesna dla prześladowanych broń w walce o dusze młodzieży i dorosłych.

Wspomniane postacie reprezentują dwa etapy, lub dwie metody walki z religią, zabierania ludziom wiary. Ponieważ ten pierwszy, brutalny, stosujący fizyczną przemoc, więzienia, morderstwa, sposób walki z chrześcijaństwem okazał się nieskuteczny, w nowoczesnych, naznaczonych ideologicznym laicyzmem społeczeństwach Zachodu mamy do czynienia z wersją soft/ łagodną/.
To wersja walki z religią gdzie stopniowo przejmuje się  instytucje / szkoły, media, prasę, film, teatr/ , gdzie dąży się do marginalizacji Kościoła, dąży się do wyparcia go z obszaru życia publicznego. Stanowi to brutalne niszczenie chrześcijańskiej tożsamości jednostek i społeczeństwa  i próbę narzucenia nowej tożsamości przez podstępne manipulacje medialne i pranie mózgów.  Pierwsze starcie/to  z totalitaryzmem komuny/, dzięki Bożej pomocy zostało odparte, czy okażemy się wierni w starciu z totalitaryzmem laicyzmu i nihilizmu?