Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Jerzy Stasiak - Obchody 70-tej rocznicy zbrodni zgierskiej

19 i 20 marca br. obchodzono w Zgierzu 70-tą rocznicę tzw. zbrodni zgierskiej.
W marcu 1942 r. Niemcy zamordowali 100 mieszkańców Zgierza i innych miast Ziemi Łódzkiej (nawet z Kalisza) w odwecie za zabicie z broni palnej przez sierżanta WP dwóch gestapowców.
Sierżantowi groziła śmierć za ukrywanie broni, po zabiciu gestapowców-konwojentów udało mu się uciec ze Zgierza. Przeżył do końca maja, kiedy to wydany przez konfidenta gestapo, został ujęty i powieszony. Sierżant ten nazywał się Józef Mierzyński i mieszkał w chwili aresztowania w Łodzi.
W odwecie Niemcy dokonali 20 marca 1942 roku egzekucji na zupełnie niewinnej ludności cywilnej. Doskonale zdawali sobie sprawę, że Mierzyński działał  sam i nie miał na terenie Zgierza wspólników. Dlatego tę odrażającą zbrodnię zezwierzęconych Niemców nazwano „bestialstwem, którego nie znała historia…”. W dodatku zrobili to na zimno, z akceptacją wysokich władz, zacierając starannie ślady zbrodni. Była to największa publiczna egzekucja w czasie II wojny na Ziemi Łódzkiej. Spędzono na nią ok. 6 tys. mieszkańców – dorosłych i dzieci. Na miejsce egzekucji wybrano plac, na którym było wysypisko  śmieci, żeby jeszcze bardziej poniżyć Polaków. Obecnie plac ten nosi imię Stu Straconych. Ciała ofiar przewieziono do dołów przygotowanych w Lesie Lućmierskim i - prawdopodobnie je spalono lub w inny sposób zniszczono - zacierając ślady.
W 70-tą rocznicę zbrodni zgierskiej  odbyła się 20 marca w Urzędzie Miasta Zgierza sesja naukowa pt. „Bestialstwo jakiego nie znała historia…”. Organizatorami byli: Prezydent Miasta Zgierza, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi i Muzeum Miasta Zgierza.
Historycy (głównie z IPN-u i Uniwersytetu Łódzkiego) zaprezentowali wyniki badań różnych fragmentów tej niemieckiej zbrodni. Oto tytuły referatów:

Nazistowski terror w Kraju Warty;
Sprawa Józefa Mierzyńskiego w świetle akt Sondergerichtu w Łodzi;
Niemieckie akcje odwetowe po ucieczce sierż. Józefa Mierzyńskiego;
Wybrane sylwetki ofiar zbrodni zgierskiej;
Polskie i międzynarodowe echa zbrodni zgierskiej;
Czas po egzekucji - z badań nad lokalizacją pochówków ofiar zbrodni zgierskiej w Lesie Lućmierskim;
Śledztwo w sprawie zbrodni zgierskiej.

W dyskusji po referatach zabrał głos m. in. prof. Witold Kulesza, który podkreślił, że należy akcentować to, że Józef Mierzyński nie był przestępcą, bo działał w obronie własnej, a Gestapo zostało po wojnie uznane za organizację przestępczą. Mierzyński zabił więc dwóch przestępców. Profesor uważa, że po wojnie każdy sąd by Mierzyńskiego uniewinnił.
Pierwszą część konferencji prowadził dyrektor łódzkiego oddziału IPN - Marek Drużka, a drugą dr Joanna Żelazko - również z IPN-u.
Planowane jest wydanie rozszerzonych referatów w formie książkowej.Copyright © 2017. All Rights Reserved.