Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Ks. dr Waldemar Kulbat - Cud chorału

W połowie lipca w Łodzi miały miejsce warsztaty poświęcone chorałowi gregoriańskiemu, które przyciągnęły znawców nawet z dalekiej Francji. Wspaniałe dźwięki zabrzmiały w łódzkiej katedrze. Czym można wyjaśnić fascynującą siłę i przyciąganie tego rodzaju muzyki? Otóż ten rodzaj sztuki pochodzi z czasów kiedy muzyka odzwierciedlała wiarę w ład i porządek świata stworzonego przez Boga. W tym klimacie powstawały teologiczne summy i gotyckie katedry. Muzyce sfer – harmonii kosmosu odpowiadała harmonia w człowieku oraz w  dziełach człowieka, w muzyce przez niego tworzonej, a więc w harmonii instrumentów muzycznych. Muzyka to dźwięki i harmonia, które mogą panować nad duszami ludzkimi, pobudzając je, kojąc, czy wprowadzając w medytację. Uczeni Kościoła nadali nowy sens światu odnajdywany w człowieku jako przedłużenie porządku kosmicznego, jako woli Stwórcy.

W pismach św. Hildegardy z Bingen jest przedstawiona muzyczna wizja niebiańskiej chwały, w której obok aniołów grających na instrumentach zbawieni śpiewają pieśń chwały wychwalającą Boga. Za najwspanialszy instrument uchodził ludzki głos, który najbardziej uduchowioną formę przyjął w chorale gregoriańskim. Muzyczną liturgię chrześcijańską zunifikował Grzegorz Wielki/ 590-604/ i skodyfikował śpiew gregoriański. Była to muzyka ascetyczna, surowa, i czysta , tak jak najwznioślejszy stan ducha, wyłącznie wokalna, oparta na tekstach psalmów  o jednym rytmie. Wykonywał ją chór śpiewając unisono. To nadawało jej jakby ponadziemski charakter. Średniowieczni pisarze określali ją jako przynosząca słodycz, spokój, religijne ukojenie i wzniesienie umysłu do Boga. Dzięki Bożemu słowu stworzenia –Logosowi, świat zyskuje odniesienie do wieczności i porządek a dusza i ciało człowieka grającego i śpiewającego Panu dostrajają się do harmonii kosmosu.  Copyright © 2017. All Rights Reserved.