Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Ks. Waldemar Kulbat - Sierpniowe niebo

W okresie wakacyjnym oglądamy powtórki filmowej klasyki. Wśród filmów wyróżniają się filmy w rodzaju „Armagedonu” czy „Obcych” ukazujące nieznane zagrożenia. Nowe pokolenia widzów oglądają te produkcje, które z jednej strony są zwierciadłem upiornych  ludzkich lęków z drugiej zaś niosą nadmiernie optymistyczne przesłanie o potędze ludzkiego rozumu.

W letnie noce, kiedy jesteśmy z dala od  świateł wielkich miast, mamy więcej możliwości spoglądania na rozgwieżdżone niebo i jego tajemnice. Co mówi nam ta tajemnicza otchłań? Z jednej strony możemy znaleźć czynniki, które nas ochraniają od niebezpieczeństw. Otaczająca Ziemię atmosfera, a zwłaszcza warstwa ozonu to jakby pancerz  chroniący nas przed zabójczym promieniowaniem kosmicznym. Warstwa ta jednak nad  pewnymi rejonami słabnie lub prawie zanika. Do pewnego stopnia atmosfera i pole magnetyczne wokół Ziemi chronią nas przed zagrożeniem, którym są nadlatujące z przestrzeni międzyplanetarnej asteroidy. W ostatnim czasie można się było dowiedzieć o przelatujących w pobliżu Ziemi asteroidach, które w wypadku zderzenia Ziemią mogłyby spowodować ogromną katastrofę. Informowano też o „wyskokach” naszej gwiazdy –Słońca, które co jedenaście lat przechodzi fazę bardziej intensywnej aktywności. Wyrzucona z ogromną szybkością w kierunku naszej planety plazma może zakłócić lub zniszczyć wiele urządzeń elektronicznych a nawet linie przesyłowe i elektrownie na Ziemi.

Czy filmowe utopie i sagi o bohaterskich ratownikach mogą nam zapewnić poczucie bezpieczeństwa i wewnętrzny spokój. Czy są zdolne przezwyciężyć poczucie przygodności i kruchości istnienia? „Wznoszę me oczy ku górom: skąd nadejdzie mi pomoc? Pomoc mi przyjdzie od Pana, co stworzył niebo i ziemię/…Pan cię uchroni od zła wszelkiego: czuwa nad twoim życiem”/Ps 121,1-2; 7/.

Copyright © 2017. All Rights Reserved.