Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Ks. dr Waldemar Kulbat: Internet – gigantyczna biblioteka

Któż z nas nie podziwiałby  tajemniczych sal wypełnionych wspaniałymi księgami, w których zawarta byłaby wiedza na temat wszelkich tajemnic i zagadek wszechświata. Słynny włoski pisarz, a zarazem wielki miłośnik książek, Umberto Eco napisał nawet esej o bibliotece, w którym można odnaleźć jego fascynację i umiłowanie ksiąg. W eseju Eco odnajdujemy także odniesienie do  „Biblioteki Babel” Jorge Luisa Borgesa, w której ten autor dostrzega w bibliotece mikrokosmos - model  całego wszechświata.

W książce Umberta Eco odnajdujemy  wspomnienie słynnych bibliotek starożytnych cywilizacji: biblioteki Asurbanipala w Niniwie, Polikratesa na Samos, Pizystrata w Atenach,  biblioteki Aleksandryjskiej , która już w III wieku zgromadziła 400 tysięcy tomów i zwojów papirusowych, a potem z biblioteką Serapejonu miała ich 700 tysięcy, biblioteki w Pergamonie, biblioteki Augusta w Rzymie. Wspomina biblioteki średniowiecznych klasztorów, w których mnisi oprócz modlitwy i kontemplacji  poświęcali swój czas na pisanie i przepisywanie ksiąg. To wtedy mówiono, że klasztor bez biblioteki to jak twierdza bez armat.  

Wspominam budzące podziw wspaniałe biblioteki klasztorów w Melku, Sankt Paul, w Admont czy na Monte Cassino. Owe klasztory, podobnie jak wiele innych, skrywają  trudne do wyobrażenia skarby w postaci ogromnych, średnich i małych ksiąg, inkunabułów i starodruków, często kunsztownie oprawionych, arcydzieł zadziwiających  niezwykłym pięknem swoich treści i ilustracji. Czasem przez księgarnie jak błyskawica przemknie  album czy reprint zawierający miniatury tych cudownych ksiąg, dający wyobrażenie piękna niedostępnych oryginałów.

Współcześni uczeni badając historyczne dziedzictwo mogą na własne oczy podziwiać te skarby sprzed wieków. Nadal istnieją i rozrastają się ogromne biblioteki szczycące się milionami woluminów w różnych językach, pochodzących z różnych czasów i epok. Studenci, pracownicy naukowi i bibliofile, we wspaniale urządzonych czytelniach mają dostęp  do tych skarbów, mają także do dyspozycji tysiące czasopism z różnych krajów. mogą także poprosić o sporządzenie ksero wybranej pozycji. Marzenie, by księgi trafiły do naszych domów spełniło się dzięki technice cyfrowej. Cenne arcydzieła, do tej pory niedostępne, zostały zeskanowane i są do dyspozycji w Internecie. Internet to sieć łącząca posiadaczy dwóch miliardów komputerów z  setkami milionów baz danych, portali. W tych bazach  kryją się  wprost niewyobrażalne ilości gigabajtów, czy terabajtów informacji. Znajdziemy tam miliony pozycji z literatury oraz informacje z wszelkich dziedzin wiedzy.

Ogromna ilość informacji  kryje się w internetowej Wikipedii – ogromnej encyklopedii tworzonej przez tysiące internatów. W Internecie znajdziemy  na przykład „Encyklopedię Staropolską” Zygmunta Glogera, monumentalny wielotomowy  „Słownik Geograficzny ziem Królestwa Polskiego”, znajdziemy także ogromną ilość encyklopedii, słowników z wszelkich dziedzin wiedzy, znajdziemy także pod warunkiem znajomości obcych języków ogromną ilość informacji z historii sztuki chrześcijańskiej, historii cywilizacji, oraz rozmaitych dziedzin nauki. Bez trudu znajdziemy  dzieła Mickiewicza, Słowackiego i wielu, wielu innych. Znajdziemy dane o ukazujących się książkach, artykułach itp.

Istnieją także wielkie programy gromadzące cały prawie dorobek ludzkości czy poszczególnych narodów, np. Europeana, czy program Gutenberg. Google realizuje program cyfryzacji  wszystkich książek, które zostały wydane na świecie. Podobno zostało wydanych ponad dwieście milionów tytułów. Jednak przeszkodę stanowią istniejące przepisy odnośnie praw autorskich. Dzięki Internetowi więc mamy  dostęp do ogromnej ilości danych, do wszystkich bibliotek świata, ich katalogów i zbiorów. Z naszych mieszkań w mieście czy na wsi możemy przeglądać skarby Biblioteki narodowej, Biblioteki watykańskiej, i wszelkich innych bibliotek na wszystkich kontynentach. Internet to także skarbnica wiedzy teologicznej, dlatego ma ogromne znaczenie dla ewangelizacji.

O znaczeniu  Internetu i jego wykorzystaniu w dziele nowej ewangelizacji wypowiada się Ojciec św. Wydawane są oficjalne dokumenty Kościoła na ten temat. Redakcje czasopism i innych mediów katolickich,  wyższe uczelnie i biblioteki katolickie, Konferencja Episkopatu Polski, poszczególne diecezje i parafie posiadają i aktualizują swoje portale internetowe.

A oto „linki” czyli adresy najbardziej podstawowych stron i portali internetowych, w których odnajdziemy ogromną ilość informacji na temat wiary i Kościoła:

e-kai.pl  - podstawowe źródło bieżących informacji na temat życia Kościoła.
opoka.org.pl  -portal stanowiący potężną bazę danych na temat wiary, Kościoła, wszelkich dziedzin teologii/m.in.  indeks autorów, tematów/.
archidiecezja.lodz.pl  - portal archidiecezji łódzkiej na którym znajdują się wszelkie informacje na temat archidiecezji łódzkiej, m.in. półtora tysiąca krótkich filmów na temat światopoglądu chrześcijańskiego i wiele innych.
katolickie.media.pl – wartościowy portal Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy przynoszący bardzo wiele interesujących materiałów na temat wiary, Kościoła, komentarze bieżących wydarzeń.
niedziela.pl – portal Tygodnika katolickiego Niedziela, zawierający ponad 100 tys. tekstów na temat wiary, Kościoła. To tylko niektóre wartościowe źródła informacji, szczególnie pomocne w „Roku wiary”.
Przy okazji zapraszam na moją stronę  internetową „wiara i życie” pod adres: wkulbat.pl


(xwk)

Copyright © 2017. All Rights Reserved.