Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Ewa Piątkowska - Notatnik kulturalny

Projekcja "Więźniarek" w reż. Piotra Zarębskiego

28 października w niedzielne popołudnie mieszkańcy Łodzi w Salezjańskiej Wyższej Szkole Ekonomii i Zarządzania, przy ul. Narutowicz 86 obejrzeli przejmujący film "Więźniarki" łódzkiego reżysera Piotra Zarębskiego, który zdobył Grand Prix na festiwalu po hasłem "Niepokorni-Niezłomni-Wyklęci" w Ciechanowie w 2008 roku. Na spotkanie to, które zorganizowało Koło Sympatyków Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, zaproszono jedną z głównych bohaterek filmu, emigrantkę z Francji, szefa struktur zagranicznych Solidarności Walczącej na Zachodzie, panią Ewę Kubasiewicz - Houee z małżonkiem. Pani Ewa w tych dniach uczestniczyła akurat w Festiwalu Media-Travel w Łodzi w dniach 23 - 28 października, gdzie wystawiła swoja najnowszą książkę pt. BRETANIA TAJEMNICZA" i zdobyła w konkursie tym nagrodę im. Stanisława Szwarc-Bronikowskiego. Mogliśmy ją nabyć na spotkaniu, a także jest łatwo dostępna w internecie: www.bretaniatajemnicza.

Piotr Zarębski we wzruszającej półtoragodzinnej opowieści zarejestrował przed kamerą świadectwa siedmiu kobiet aresztowanych i osadzonych w stanie wojennym w Bydgoszczy w ciężkim więzieniu Fordonie, gdzie więźniarki znalazły się tam za tzw. antypolską działalność tj. organizowanie strajków, roznoszenie ulotek, udział w manifestacjach. W więzieniu tym kobiety miały cenzurowane listy, nie otrzymywały paczek, nie miały wizyt. Dla pani Kubasiewicz-Houee wymierzono najwyższą karę tj. 10 lat pozbawienia wolności. Skreślano je ze studiów, usuwano z posad. Zatem normalności musiały szukać poza granicami Kraju. Kilka z nich wyemigrowało do Francji, Australii, Kanady czy Stanów Zjednoczonych.

Po projekcji Ewa Kubasiewicz-Houee w swoim wystąpieniu i dyskusji z uczestnikami podkreśliła, że "ta Polska, która jest teraz, to nie ta Polska, o którą walczyła razem ze swoimi przyjaciółmi." Zauważyła, że jest obecnie potworna cenzura w Kraju, gdzie niezależni dziennikarze, radiowcy, pisarze, nie mają większych szans, aby przebić się z prawdą. Wielkie szczęście, że istnieje jeszcze Radio Maryja, Tv-Trwam, Nasz dziennik czy Gazeta Polska - powiedziała na zakończenie p. Houee.

Spotkanie zorganizowało Koło Sympatyków Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

***

Film "Zapomniane męczeństwo"

22 października, w nowej siedzibie Salezjańskiej Wyższej Szkoły Ekonomii i Zarządzania w Łodzi, przy ul. Narutowicza 86 (róg Kopcińskiego), miał miejsce pokaz filmu w reżyserii Jolanty Hajdasz pt. Zapomniane męczeństwo. Film poświęcony jest rzeczywiście męczeńskiemu życiu arcybiskupa poznańskiego Antoniego Baraniaka, a w spotkaniu uczestniczyli także członkowi rodziny Księdza Arcybiskupa, m.in. jego bratanek, który przedstawił kulisy niedawnego umorzenia śledztwa przeciwko ostatniemu żyjącemu sędziemu, z grona ponad dwudziestu, którzy nieprawnie przedłużali przetrzymywanie Antoniego Baraniaka w niesławnym więzieniu przy Rakowieckiej w Warszawie.  

Uczestnicy projekcji wzięli sobie do serca apel błogosławionego Jana Pawła II – cytowany w filmie – który w trakcie swojej pielgrzymki w Poznaniu zaapelował do tamtejszych hierarchów o wszczęcie starań o jak najszybszą beatyfikację Arcybiskupa – jednej z najwybitniejszych postaci Kościoła w Polsce.

Organizatorzy projekcji (członkowie koła sympatyków Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w Łodzi) postanowili podjąć starania, by osobę i więzienne męczeństwo księdza Arcybiskupa Baraniaka przybliżyć łodzianom i – jako że było on Salezjaninem – spróbują włączyć w to dzieło placówki salezjańskie w naszym mieście. .

***

Wznowienie działalności salezjańskiej szkoły w nowej siedzibie

Salezjańska Wyższa Szkoła Ekonomii i Zarządzania pod patronatem św. Jana Bosko w Łodzi, zainaugurowała 19. października rok akademicki w nowej siedzibie przy ul. Narutowicza 86. Inauguracja rozpoczęła się Mszą św. i zakończyła znakomitym wykładem ks. dr-a Piotra Przesmyckiego SDB – byłego rektora. Wydano indeksy nowym studentom, a równocześnie dyplomy otrzymali absolwenci studiów licencjackich, którzy ukończyli je w ubiegłym roku szkolnym – w starej siedzibie przy ul Wodnej. W ten sposób utrzymana została ciągłość tej zasłużonej dla Łodzi uczelni.

Są jeszcze wolne miejsca na wydziale ekonomicznym. Można podjąć studia, zgłaszając się do władz Uczelni.

W wykładzie inauguracyjnym, zatytułowanym “Homo religiosus (o religijnych potrzebach człowieka)”, były rektor Szkoły, ks. dr Piotr Przesmycki, zwrócił uwagę na religijny wymiar natury ludzkiej w kontekście współczesnych wyzwań w Polsce i na świecie (należy do nich nasilająca się laicyzacja i sekularyzacja, ideologiczne motywowana niechęć do obecności religii w przestrzeni publicznej i do nauki religii w polskich szkołach, atak pogańskich ruchów para-religijnych, etc). Ks. Przesmycki podkreślił fundamentalną rolę wiary chrześcijańskiej w budowaniu silnej osobowości. Powoływał się na autorów z obszaru filozofii i teologii (m.in. M. Scheller, R. Otto, K. Jaspers, Z. Zdybicka, Jan Paweł II) i psychologii religii (G. Allport).

Jako że wykład inauguracyjny miał miejsce w dniu liturgicznego wspomnienia bł. ks. Jerzego Popiełuszki (19.X), dlatego nie zabrakło świadectw dotyczących nadprzyrodzonych “interwencji” tego księdza i byłego kapelana “Solidarności” w życiu “ufających Bogu”


Copyright © 2017. All Rights Reserved.