Publikacje członków OŁ KSD

Ewa Piątkowska - Notatnik kulturalny

Projekcja "Więźniarek" w reż. Piotra Zarębskiego

28 października w niedzielne popołudnie mieszkańcy Łodzi w Salezjańskiej Wyższej Szkole Ekonomii i Zarządzania, przy ul. Narutowicz 86 obejrzeli przejmujący film "Więźniarki" łódzkiego reżysera Piotra Zarębskiego, który zdobył Grand Prix na festiwalu po hasłem "Niepokorni-Niezłomni-Wyklęci" w Ciechanowie w 2008 roku. Na spotkanie to, które zorganizowało Koło Sympatyków Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, zaproszono jedną z głównych bohaterek filmu, emigrantkę z Francji, szefa struktur zagranicznych Solidarności Walczącej na Zachodzie, panią Ewę Kubasiewicz - Houee z małżonkiem. Pani Ewa w tych dniach uczestniczyła akurat w Festiwalu Media-Travel w Łodzi w dniach 23 - 28 października, gdzie wystawiła swoja najnowszą książkę pt. BRETANIA TAJEMNICZA" i zdobyła w konkursie tym nagrodę im. Stanisława Szwarc-Bronikowskiego. Mogliśmy ją nabyć na spotkaniu, a także jest łatwo dostępna w internecie: www.bretaniatajemnicza.

Piotr Zarębski we wzruszającej półtoragodzinnej opowieści zarejestrował przed kamerą świadectwa siedmiu kobiet aresztowanych i osadzonych w stanie wojennym w Bydgoszczy w ciężkim więzieniu Fordonie, gdzie więźniarki znalazły się tam za tzw. antypolską działalność tj. organizowanie strajków, roznoszenie ulotek, udział w manifestacjach. W więzieniu tym kobiety miały cenzurowane listy, nie otrzymywały paczek, nie miały wizyt. Dla pani Kubasiewicz-Houee wymierzono najwyższą karę tj. 10 lat pozbawienia wolności. Skreślano je ze studiów, usuwano z posad. Zatem normalności musiały szukać poza granicami Kraju. Kilka z nich wyemigrowało do Francji, Australii, Kanady czy Stanów Zjednoczonych.

Po projekcji Ewa Kubasiewicz-Houee w swoim wystąpieniu i dyskusji z uczestnikami podkreśliła, że "ta Polska, która jest teraz, to nie ta Polska, o którą walczyła razem ze swoimi przyjaciółmi." Zauważyła, że jest obecnie potworna cenzura w Kraju, gdzie niezależni dziennikarze, radiowcy, pisarze, nie mają większych szans, aby przebić się z prawdą. Wielkie szczęście, że istnieje jeszcze Radio Maryja, Tv-Trwam, Nasz dziennik czy Gazeta Polska - powiedziała na zakończenie p. Houee.

Spotkanie zorganizowało Koło Sympatyków Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

***

Film "Zapomniane męczeństwo"

22 października, w nowej siedzibie Salezjańskiej Wyższej Szkoły Ekonomii i Zarządzania w Łodzi, przy ul. Narutowicza 86 (róg Kopcińskiego), miał miejsce pokaz filmu w reżyserii Jolanty Hajdasz pt. Zapomniane męczeństwo. Film poświęcony jest rzeczywiście męczeńskiemu życiu arcybiskupa poznańskiego Antoniego Baraniaka, a w spotkaniu uczestniczyli także członkowi rodziny Księdza Arcybiskupa, m.in. jego bratanek, który przedstawił kulisy niedawnego umorzenia śledztwa przeciwko ostatniemu żyjącemu sędziemu, z grona ponad dwudziestu, którzy nieprawnie przedłużali przetrzymywanie Antoniego Baraniaka w niesławnym więzieniu przy Rakowieckiej w Warszawie.  

Uczestnicy projekcji wzięli sobie do serca apel błogosławionego Jana Pawła II – cytowany w filmie – który w trakcie swojej pielgrzymki w Poznaniu zaapelował do tamtejszych hierarchów o wszczęcie starań o jak najszybszą beatyfikację Arcybiskupa – jednej z najwybitniejszych postaci Kościoła w Polsce.

Organizatorzy projekcji (członkowie koła sympatyków Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w Łodzi) postanowili podjąć starania, by osobę i więzienne męczeństwo księdza Arcybiskupa Baraniaka przybliżyć łodzianom i – jako że było on Salezjaninem – spróbują włączyć w to dzieło placówki salezjańskie w naszym mieście. .

***

Wznowienie działalności salezjańskiej szkoły w nowej siedzibie

Salezjańska Wyższa Szkoła Ekonomii i Zarządzania pod patronatem św. Jana Bosko w Łodzi, zainaugurowała 19. października rok akademicki w nowej siedzibie przy ul. Narutowicza 86. Inauguracja rozpoczęła się Mszą św. i zakończyła znakomitym wykładem ks. dr-a Piotra Przesmyckiego SDB – byłego rektora. Wydano indeksy nowym studentom, a równocześnie dyplomy otrzymali absolwenci studiów licencjackich, którzy ukończyli je w ubiegłym roku szkolnym – w starej siedzibie przy ul Wodnej. W ten sposób utrzymana została ciągłość tej zasłużonej dla Łodzi uczelni.

Są jeszcze wolne miejsca na wydziale ekonomicznym. Można podjąć studia, zgłaszając się do władz Uczelni.

W wykładzie inauguracyjnym, zatytułowanym “Homo religiosus (o religijnych potrzebach człowieka)”, były rektor Szkoły, ks. dr Piotr Przesmycki, zwrócił uwagę na religijny wymiar natury ludzkiej w kontekście współczesnych wyzwań w Polsce i na świecie (należy do nich nasilająca się laicyzacja i sekularyzacja, ideologiczne motywowana niechęć do obecności religii w przestrzeni publicznej i do nauki religii w polskich szkołach, atak pogańskich ruchów para-religijnych, etc). Ks. Przesmycki podkreślił fundamentalną rolę wiary chrześcijańskiej w budowaniu silnej osobowości. Powoływał się na autorów z obszaru filozofii i teologii (m.in. M. Scheller, R. Otto, K. Jaspers, Z. Zdybicka, Jan Paweł II) i psychologii religii (G. Allport).

Jako że wykład inauguracyjny miał miejsce w dniu liturgicznego wspomnienia bł. ks. Jerzego Popiełuszki (19.X), dlatego nie zabrakło świadectw dotyczących nadprzyrodzonych “interwencji” tego księdza i byłego kapelana “Solidarności” w życiu “ufających Bogu”