Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Ks. dr Waldemar Kulbat - Druga ewangelizacja

Jak głosić przesłanie ewangelii współczesnemu człowiekowi? Jak głosić ewangelię ludziom, którzy cel życia widzą jedynie w perspektywie doczesności?  Jak głosić ewangelię ludziom, przytłoczonym ogromem trosk materialnych,  którzy czują się niepotrzebni, którzy znaleźli się na marginesie społeczeństwa? Jak głosić ewangelię ludziom zagubionym w chaosie ideologii politycznych, etycznych? Jak głosić przesłanie ewangelii ludziom, którzy zatracili zmysł wiary? Na takie pytania w swoim orędziu odpowiedzieli uczestnicy niedawno zakończonego Synodu Biskupów. Choć wielu współczesnych zostało poranionych skutkami panowania ideologii wrogich Bogu i człowiekowi, to przecież  nadal tylko Chrystus ma słowa życia wiecznego,  tylko On ma pokarm  życia wiecznego.

Zdaniem biskupów tylko ten,  kto w swoim życiu spotka Chrystusa, kto doświadczy mocy wiary, w kim dokona się przemiana, sam zacznie dawać świadectwo. Ewangelizacja wymaga od nas nawrócenia, gdyż grzechy uczniów Chrystusa podważają wiarygodność ich misji. Nie wolno jednak tracić odwagi. Przeszkody, zagrożenia, mogą stać się okazją do głoszenia ewangelii. W  dziele przekazywania wiary szczególną rolę i zadanie mają  parafie, rodziny, ruchy kościelne. Nie wolno nikogo odrzucać, ale wprost przeciwnie, należy prowadzić dialog ze światem sztuki, ekonomii, polityki, z wyznawcami innych religii.

Choć nadal rozwija się ideologia sekularyzmu, biskupi wyrażają jednak narodom Europy wdzięczność za wkład w ewangelizację świata i za stworzenie humanistycznej kultury ludzkiej godności. „Niech was, europejscy chrześcijanie, nie załamują obecne trudności – piszą ojcowie synodalni. – Przyjmujcie je jako okazję, by żywiej i radośniej głosić Chrystusa i Jego Ewangelię życia”.


Copyright © 2017. All Rights Reserved.