Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Janusz Janyst - Myśląc o Bogu i Ojczyźnie

Niezwykle barwną a zarazem szlachetną postacią w łódzkim życiu kulturalnym jest Wiesław J. K. Kowalski – poeta, który swą twórczość, podporządkowaną wartościom religijnym i patriotycznym, uprawia już kilkadziesiąt lat. Urodził się w Tuszynie. Ojciec, prawnik, działacz Stronnictwa Narodowego, był jednym ze stu Polaków rozstrzelanych w 1942 roku przez Niemców w Zgierzu. Po wojnie Wiesław ukończył I LO, geografię w Uniwersytecie Łódzkim oraz Wydział Budownictwa w Wieczorowej Szkole Inżynierskiej Politechniki Łódzkiej. Został potem wykładowcą Politechniki, autorem skryptów. Prowadził też wykłady w Iraku. Ma w dorobku tomik wierszy i kilkanaście zeszytów poetyckich. Także około 200 piosenek - w większości z własną muzyką (i często poświęconych Żonie). Wykonuje je, akompaniując sobie na fortepianie, w różnych okolicznościach. Przed laty założył kabaret literacki. Związany jest z grupą literacką „Centauro”.

W wierszu „Pytanie” Kowalski zastanawia się, czy do bycia poetą wystarcza zręczność pióra (służąca nieraz kłamstwu), czy też chodzi o to, by nigdy nie splamić się fałszem i „wylać z siebie ukryte prawdy, przez Stwórcę włożone”.

W tytułowym utworze z zeszytu poetyckiego „Myśląc o Bogu” refleksja autora dotyczy niezmienności pojęć dobra i zła, które dziś próbuje się na nowo interpretować w urzędach. Tak dzieje się w czasach, gdy niektórzy myślą, że „wiara w Boga najgorszym jest z ich wrogów”. Poeta nie rozstaje się wszakże z optymizmem. Podziwia Boga jako „konstruktora człowieka”. Człowiek ma przecież nierzadko potrzebę tworzenia, i to „nie dla nędznej mamony, lecz z duszy natchnienia”.

Wiersze i piosenki Kowalskiego utrzymane są w tradycyjnej konwencji rymowanej. Odnoszą się do różnych aspektów życia. Wiele ma charakter satyryczny i piętnuje patologie współczesnej rzeczywistości, m.in. politycznej.

Janusz Janyst

Copyright © 2017. All Rights Reserved.