Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Ks. dr Waldemar Kulbat - Media i ewangelizacja

Żyjemy w czasach gdy dzięki komunikacji przez środki masowego przekazu: prasę, radio, telewizję i Internet świat stał się „globalną wioską”. Informacja o każdym wydarzeniu jest rozpowszechniana prawie natychmiast. Nic zaskakującego, że środki masowego przekazu służą także do głoszenia przesłania ewangelii. Już w XIX wieku dostrzeżono potęgę oddziaływania prasy. Dzisiaj kiedy społeczeństwa narażone są na dechrystianizację zarówno przez  procesy sekularyzacji jak przez zamierzoną laicyzację i narzucanie ideologii sekularyzmu, rola i znaczenie katolickich mediów niepomiernie wzrasta.

Chociaż w krajach  europejskich większość społeczeństw jest katolicka, to katolickie media stanowią jedynie 1,5 do 2 % ogółu mediów. Pozostałe media nawet jeśli nie przeciwstawiają się nauce Kościoła wprost, to jednak często opierają się na innych systemach wartości i innej, obcej chrześcijaństwu antropologii. Ogromne znaczenie w tych mediach ma ideologia „poprawności politycznej” opierająca się na tzw. neomarksizmie. Wierzący czują się marginalizowani i ignorowani, poddani niechcianej indoktrynacji. Stąd znaczenie mediów katolickich głoszących jasne i wyraźne zasady chrześcijańskiej koncepcji życia dla zachowania własnej tożsamości i wierności nauce Kościoła.

W sytuacji gdy grozi nam ujednolicone myślenie, dyktatura relatywizmu, gdy nie chcemy się zagubić w chaosie napływających zewsząd, lub selekcjonowanych tendencyjnie informacji, gdy zdajemy sobie sprawę, że  słowa mają ogromną siłę rażenia, aby uchronić się przed konformizmem potrzebna jest odwaga bycia znakiem sprzeciwu i kurs pod prąd narzucanej ideologii.  Media katolickie powinny być przewodnikiem, ukazywać horyzonty i archipelagi prawdy i budzić sumienia.


Copyright © 2017. All Rights Reserved.