Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Apel Jasnogórski prowadzony przez ks. Kazimierza Kurka z OŁ KSD

A P E L   J A S N O G Ó R S K I

Jasna Góra, dnia  5 lipca 2013 r.1.    Maryjo, Królowo Polski:
- jesteśmy, by wraz z Tobą doświadczyć tej szczególnej godziny Kościoła;
- by przywołując pamięć Twej obecności pośród nas na przestrzeni wieków;
- uczynić nasze „jestem”  aktywnym świadectwem miłości do Twego Syna i do Ciebie, Matko.

2.    Zwierciadło Sprawiedliwości ! Tak przyzywamy Ciebie, Matko, w Jasnogórskich Ślubach Narodu, w których przyrzekamy m.in. „zachować w życiu rodzinnym i publicznym miłość i sprawiedliwość, zgodę i pokój, aby wśród nas nie było nienawiści, przemocy i wyzysku. Przyrzekamy dzielić się między sobą ochotnie plonami ziemi i owocami pracy, aby pod wspólnym dachem domostwa naszego nie było głodnych, bezbronnych i płaczących”.

3.    Matko ! Zachowaj w nas, w naszym Narodzie, tę codzienną wrażliwość serca i umysłu na los głodnych, bezbronnych, płaczących. Matko, dziś wraz z Tobą pragniemy usłyszeć głos dzieci Afryki, głos dzieci Sudanu Południowego i ich rodziców: bolesny krzyk, a wiele razy już tylko nieme woła-nie: nie mamy wody ! Pragną otrzymać ten kubek świeżej wody, o którym mówił Twój Syn:
„Kto poda kubek świeżej wody do picia jednemu z tych najmniejszych, dlatego, że jest uczniem, zaprawdę powiadam wam, nie utraci swej nagrody” / Mt 10,42 /. Matko – w bolesnym słowie PRAGNĘ, wypowiedzianym przez Twego Syna konającego na krzyżu – wciąż słychać bolesne wołanie spragnionych wody w Afryce !

4.    To bolesne pragnienie wody przebija się z tylu relacji misjonarzy i misjonarek. Przywołajmy jedno z wielu. „ Cieszę się, że pamiętacie o Sudanie Południowym. Sudan jest bardzo zniszczony woj-ną. Ludziom brakuje wszystkiego, a najbardziej czystej, pitnej wody. Dzieci, które są u nas są naprawdę biedne, spragnione i głodne. Wielu chrześcijan wciąż czeka na powrót do ziemi rodzinnej.
Ich życie na pustyni jest bardzo trudne.  Trzyma ich nadzieja, że pewnego dnia dotrą tam, gdzie ich serca są od dawna. Tu na piachach pustyni rodzą się i odchodzą do wieczności. / …/ Dziękuję, że tak wielu ludzi w Polsce nosi Sudan i jego problemy w sercu. Wasza pomoc jest niezwykle cenna. /
/ s. Teresa Roszkowska FMA, dnia 6 grudnia 2011 /

5.    Matko, i Ty wieczorami siadałaś przy stole w swoim nazaretańskim domu. Przypomina nam to Twój święty obraz z sanktuarium w Studziannie: stół, a przy nim Ty, Matko, Twój Małżonek św. Józef i paroletni Jezus. A na stole  talerze, kubki, owoce.  A poeta zakrzyknie: „Matko Boża z talerzami, I lud odpowie: módl się za nami !” Matko, spraw, aby każda matka miała stół, i talerze i kubki i „kubek czystej wody” dla każdego ze swych dzieci. Także tam, w Sudanie i na każdym miejscu świata.

6.    Dziś, Matko, Zwierciadło Sprawiedliwości, przynosimy Ci pierwociny naszej akcji MAKULA-
TURA na MISJE – POMAGAMY BUDOWAĆ STUDNIE  w SUDANIE POŁUDNIOWYM, zainicjowanej przez Katolickie Stowarzyszeni Dziennikarzy; pierwsze 3 studnie, które zostały wybudowane na terenach misyjnych wskazanych przez misjonarzy tam pracujących. I błogosław budowę następnych studni ! Ta akcja: MAKULATURA na MISJE – to prosta i praktycznie dostępna dla każdego forma apostolstwa, gdzie tak bardzo przemawia do wyobraźni fakt, że jeden kilogram makulatury – to 75 litrów wody dla Afryki !

7.    Wspomożycielko Wiernych ! W Roku Wiary przyjmij ten nasz prosty dar, „kubek świeżej wody do picia” dla dzieci na terenach misyjnych, w Sudanie Południowym. Ochraniaj tę młodą inicjatywę, wzbudzaj wrażliwość  polskich rodzin, aby dzieliły się darami swoich stołów aby zawołanie „podaruj Afryce 75 litrów wody” stawało się niejako wizytówką solidarności z tymi, którzy nie mają czystej wody.  Niechaj polskie miasta, gminy i powiaty przyczynią się do tego,
by współorganizując aktywność swych mieszkańców w ramach tej akcji, raz po raz pomogą wybudować studnię w Sudanie, w Afryce, pozostawiając przy każdej z nich informację, że jest to dar konkretnego miasta, gminy, powiatu – ziemi błogosławionego Jana Pawła II.
Dziennikarzom zaś, o Matko, dodawaj odwagi, aby swoją pracą: w prasie, radio, telewizji, internecie, podtrzymywali każdy odruch miłości polskiego serca, abyśmy każdemu dziecku umieli podać ” kubek świeżej wody do picia”, każdemu dziecku na terenach misyjnych. Redakcjom – na czele z Redakcją TYGODNIKA NIEDZIELA – błogosław Matko za ich patronowanie tej inicjatywie i systematyczne udzielanie informacji o możliwościach włączenie się w tę formę apostolstwa na rzecz misji.

8.     Matko z  polskiej Kany  - spraw, abyśmy za przykładem bł. Teresy Ledóchowskiej, Matki Afryki i Afrykańczyków, której wspomnienie jutro obchodzimy, umieli serca mieszkańców Europy skłonić ku „peryferiom współczesnej Afryki”,  jak prosi nas o to Papież Franciszek. Niechaj ECHO  z AFRYKI kształtuje wrażliwość naszych wspólnot lokalnych i niechaj budzi szczodrobliwość bogatych i biednych, praktykujących i tęskniących za czynieniem dobra.


Maryjo, Królowo Polski, abyśmy nigdy nie zapomnieli o tych, którzy każdego dnia oczekują na „kubek świeżej wody do picia”. Amen.

ks. Kazimierz Kurek sdb


Copyright © 2017. All Rights Reserved.