Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Ks. dr Waldemar Kulbat - Nauka drogą do Boga

Czy istnieje konflikt między wiarą a wiedzą? Takie sugestie i stereotypy wciąż jeszcze są powtarzane, choć czas kiedy mówiono o zaletach jedynego „światopoglądu naukowego” już dawno przeminął. O tym, że nauka może stanowić drogę do Boga dyskutowali odpowiedzialni za duszpasterstwo akademickie w krajach Europy na początku kwietnia br. w  Issy-les-Moulineaux koło Paryża biskupi, duszpasterze i świeccy z 22 krajów Europy pod przewodnictwem abpa Marka Jędraszewskiego, ordynariusza – metropolity  z Łodzi. Metropolita łódzki  kieruje komisją ds. katechezy, szkół i uniwersytetów Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Jak stwierdzili w komunikacie na zakończenie obrad uczestnicy  „nauka jest drogą, którą przemierza człowiek, aby spotkać Boga”, a jednocześnie „wiara nie zależy od równania, algorytmu czy sformułowań naukowych”.

W przekazach medialnych dominuje „absolutyzacja naukowej wizji świata i upowszechnianie redukującego postrzegania osoby ludzkiej, tak jakby chodziło jedynie o sumę elementów fizycznych”. Jednak często powodem nieporozumień jest rezygnacja z dochodzenia do prawdy i kierowanie się emocjami. O ile kiedyś polem zmagań między wiarą i rozumem były nauki ścisłe - podkreślił abp Marek Jędraszewski - to obecnie są nim nauki humanistyczne, o czym świadczy ideologia gender, która „podważa biologiczny fundament osoby ludzkiej”. Zdaniem ks. prof. Andrew Pinsent z Oxfordu  stereotypowi o konflikcie między wiarą a nauką przeczy ogromna liczba naukowców chrześcijan, którzy w ciągu wieków wnieśli wkład w naukowe badanie rzeczywistości.

Źródłem trudności jest także przesadna specjalizacja, która prowadzi do rezygnacji z całościowego oglądu rzeczywistości. Jeszcze innym źródłem, które zabija wszelką formę dialogu jest agresywny ateizm. Ponadto u wielu studentów dostrzega się „ateizm obojętności” i „ateizm praktyczny”, które przejawiają się jako ignorancja zarówno w dziedzinie nauki jak i wiary. Zdaniem Josifa Tosiby z Rumunii spłyceniu myślenia studentów sprzyja m.in. szukanie odpowiedzi na najbardziej zasadnicze pytania jedynie w mediach i Internecie. Podkreślano, że zarówno ateistyczne jak i fundamentalistyczne ujęcia wykluczają dialog i nie pozwalają na poszukiwanie prawdy. W dyskusji duszpasterze akademiccy wskazali, że nauka bez wątpienia stanowi drogę do Boga, a na uniwersytecie jako miejscu wymiany idei i refleksji można poszerzać horyzonty racjonalności i na nowo podejmować kwestię Boga.

Trzeba ukazywać, że wiara w Boga i życie wiarą są z intelektualnego punktu widzenia godne szacunku i pobudzające, a także podawać dokładne informacje dotyczące historii relacji między nauką i Kościołem. Obowiązkiem  duszpasterzy i kapelanów uniwersyteckich jest pomóc studentom i naukowcom w uznaniu istotnego związku, jaki istnieje między nauką i wiarą, między poszczególnymi faktami naukowymi i życiem ludzkim w swej całości, opartym na Bogu i na Niego ukierunkowanym.

Ks. Waldemar Kulbat

Copyright © 2017. All Rights Reserved.