Publikacje członków OŁ KSD

Władysław Trzaska - Korowajczyk: Duże wydarzenie małego miasteczka Ksawerowa



15 stycznia 2014, w niewielkim podłódzkim miasteczku Ksawerów, odbyła się niecodzienna uroczystość. Rada Gminy nazwała imieniem    ppłk Jerzego Urbankiewicza jedno  z rond w tej miejscowości.

Jakiś czas temu Stowarzyszenie Okręg Wileński Armii Krajowej WIANO w Łodzi  zwróciło się do wójta Gminy p. Adama  Topolskiego i Przewodniczącej Rady Gminy p. Marii Wróbel z prośbą by jednej z ulic w tej miejscowości dać za patrona  ppłk. Jerzego Urbankiewicza. Władze  Ksawerowa  przychyliły się do prośby wilnian i właśnie 15 sstycznia 2014 odbyła się uroczysta Sesja Rady Gminy.

Na posiedzeniu Rady przedstawiciele środowiska Armii Krajowej z Wilna zreferowali postać ppłk Jerzego Urbankiewicza jako żołnierza AK, literata, publicysty, dziennikarza. Rada Gminy kierowana przez przewodniczącą p. Marię Wróbel podjęła jednogłośną Uchwałę i jedno z rond w tej miejscowości ma swego Patrona.

W drugiej części tej uroczystości nastąpiło otwarcie Wystawy poświęconej ppłk Jerzemu Urbankiewiczowi. Pokazano wiele zdjęć samego pułkownika, w z różnych okresów jego życia, zdjęcia rodzinne, Dyplomy, odznaczenia i medale. Pokazano również elementy uzbrojenia żołnierzy AK.
W Sesji wzięli udział   żona Janina  i syn Piotr  śp. Jerzego Urbankiewicza. Lokalna Telewizja Łódź nadała w swoim programie krótki reportaż . 

Jerzy Urbankiewicz urodził się w Łodzi w 1915.W 1932 rodzina kupiła w Ksawerowie letni dom, w którym spędzano czas w okresie ciepłej pory roku.Po ukończeniu Prywatnego Gimnazjum im. Zimowskiego w Łodzi, rozpoczął studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. W tym czasie ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Kawalerii w Grudziądzu.

W 1939 został zmobilizowany do 102 PułkuZapasowego Kawalerii koło Grodna. Wobec zdradzieckiego napadu na Polskę Sowietów żołnierze wycofali się na Litwę i tam zostali internowani. Jerzy Urbankiewicz ucieka z niewoli i przedostaje się do Wilna. Tu włącza się w działalność konspiracyjną. W ramach Wileńskiego Kedywu wykonuje wyroki śmierci na zdrajcach Ojczyzny. W czasie Powstania Wileńskiego bierze udział w walkach z Niemcami  jako z-ca  dowódcy kawaleryjskiego   Oddziału Rozpoznawczego Komendanta Okręgu
Po zajęciu Wileńszczyzny przez Armię Czerwoną włączył się w nową konspirację.  Aresztowany , w procesie grupy dowódczej Armii Krajowej z Wileńszczyzny  został skazany na piętnaście lat łagru. Karę odbywał  w  zabójczych warunkach kopalni w Workujcie. Po dziesięciu latach zsyłki w i 1956 wraca do Łodzi. Kończy studia prawnicze, zajmuje się dziennikarstwem, publicystyką,pracuje w łódzkiej prasie i Telewizji. Napisał kilkanaście książek poświęconych Łodzi, kawalerii, walkom Armii Krajowej na wileńszczyźnie.

Jeszcze w PRL utrzymuje żywe kontakty ze środowiskiem wileńskim AK. W  1990 zorganizował i  stanął na czele Stowarzyszenie Okręg Wileński Armii Krajowej WIANO, działające po dzień dzisiejszy. Wydawał miesięcznik „Wiano „, których prawie 200 numerów   ukazało się drukiem. W tym periodyku można było wyczytać całą  historię walk armii Krajowej na Wileńszczyźnie.. W ścisłej współpracy z ks. Tadeuszem Bednarkiem proboszczem kościoła pw. Miłosierdzia Bożego na Teofilowie w Łodzi, również dyrektora Liceum Katolickiego im. Jana Pawła II, w budynku Szkoły Jerzy Urbankiewicz zorganizował Muzeum Armii Krajowej Okręgu Wileńskiego. Wśród eksponatów znajduje się broń jaką walczyli leśni żołnierze, wiele obrazów i rycin dokumentujących tamte walki, jak również zbiór bezcennych dokumentów.
Jerzy Urbankiewicz był odznaczony wieloma medalami, najwyżej sobie cenił Krzyż Virtuti Militari V klasy i Krzyż Walecznych. 

Łódź nie uhonorowała swego wybitnego rodaka żadnym wyróżnieniem, a  niewielki    Ksawerów upamiętnił swego obywatela ppłk. Jerzego Urbankiewicza Rondem.

Władysław Trzaska - Korowajczyk