Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Obowiązek Polski a Europa

Toczący się spór o kształt Europy stanowi dobrą okazję do tego, aby przypominać korzenie zjednoczonej Europy. A były to i są nadal korzenie wybitnie chrześcijańskie. Wystarczy tutaj przywołać fragment wypowiedzi św. Jana Pawła II z „Przemówienia na spotkaniu uczestnikami seminarium zorganizowanego przez Fundację Roberta Schumana” z dnia 7 listopada 2003 r. Papież mówił wówczas m.in.: „Drodzy przyjaciele, w tych dniach, poświęconych refleksji nad Europą, warto przypomnieć, że wśród głównych rzeczników ponownego
zjednoczenia tego kontynentu byli ludzie kierujący się głęboką wiarą chrześcijańską, tacy jak Adenauer, De Gasperi i Schuman. Czy możemy na przykład nie docenić faktu, że w 1951 roku, przed rozpoczęciem trudnych negocjacji, które miały doprowadzić do przyjęcia Traktatu paryskiego, postanowili oni spotkać się w klasztorze benedyktyńskim w dolinie Renu, aby modlić się i medytować ? Również na was spoczywa obowiązek nie tylko zachowania i obrony, ale także rozwijania i umacniania duchowego oraz politycznego dziedzictwa pozostawionego przez te wielkie postacie. /…/

Ten „obowiązek”, o którym mówił św. Jan Paweł II w obecnej sytuacji staje się szczególnie naglący dla nas, Polaków. W sytuacji, gdy współczesne areopagi europejskie zapomniały o Ojcach Założycielach, o tym, że byli to ludzie głęboko wierzący i praktykujący, gdy dla tych areopagów Krzyż stał się Znakiem nie tylko sprzeciwu, ale Znakiem wygnanym, Polska ma szansę obudzić Europę z jej duchowego odrętwienia, przypominając życie i dzieło owych mężów Bożych i mężów stanu. Niedawne obchody Dnia Europy po raz kolejny ukaza-ły to, jak  odarty został m.in. z życia duchowego R. Schuman. Czy to nie boli polskich europarlamentarzystów, zwłaszcza tych wierzących ? A czemuż nie mogliby i oni – idąc wzorem Ojców Założycieli – co pewien czas „zamykać się w tym samym klasztorze benedyktyńskim, by wspólnie modlić się i medytować” ? Na Polsce – a może szczególnie na europosłach pol-skich – spoczywa obowiązek – przybliżenia współczesnej opinii publicznej tych, dzięki któ-rym sami zasiadają w miejscach, gdzie tak wiele mówi się o Europie, ale raczej głosem dale-kim od ideałów, które były u początku drogi zjednoczenia.

W sytuacji, gdy część elit europejskich porzuciła chrześcijańską tożsamość i popełnia coraz poważniejsze błędy, naglącą potrzebą  staje się uczciwe przywoływanie tych „wielkich postaci”, jak mówił św. Jan Paweł II. Uczciwe i porywające publikacje jak np. znakomita książka pt. „Twórcy zjednoczonej Europy”, filmy, konferencje, publicystyka – to pilna potrzeba, aby ocalić pamięć o tych, którzy w imię Boga pragnęli ocalić nasz kontynent.

To wielka szansa dla polski elit politycznych, aby w Brukseli i Strasburgu, Berlinie i Paryżu, w Rzymie i w Warszawie – w tylu innych miastach Europy – przypomnieć tych, którzy na kolanach szukali jedności kontynentu. To historyczna szansa dla Polskiej Telewizji, by zamiast codziennej islamizacji naszej kultury /patrz program przed „Wiadomościami TVP” / polski podatnik mógł pójść śladami R. Schumana, K. Adenauera, A. De Gasperiego, ale także śladami dziesiątków mężczyzn i kobiet, którzy kształtowali oblicze Europy, wpatrzeni w Oblicze Nauczyciela z Nazaretu. „Nie lękajcie się” – chciałoby się słowami Jana Pawła II prosić polityków, aby przeszli wraz ze swymi narodami te duchowe ścieżki, którymi szli politycy czasu początków zjednoczonej Europy.

A ponadto uważam, że zjednoczona prawica winna się dużo wspólnie modlić, i to na kolanach, zachowywać posty i dawać jałmużny.

Adam D. Świątek


Copyright © 2017. All Rights Reserved.