Parlament Europejski przyjął sprawozdanie ws. zmian traktatowych

 Wspólna waluta - euro, brak weta, czyli zmiany traktatowe UE. PODAJEMY WYNIKI głosowania w PE!

291 głosów "za", 274 "przeciw" , 44 osoby wstrzymały się od głosu - tak przedstawiają się wyniki dzisiejszego głosowania w PE nad szkodliwym dla suwerenności państw narodowych sprawozdaniem Komisji Spraw Konstytucyjnych (AFCO) PE, zalecającym zmianę unijnych traktatów.

Zmiana unijnych traktatów. Są wyniki głosowania

Wczoraj w Parlamencie Europejskim odbyła się debata nad sprawozdaniem Komisji Spraw Konstytucyjnych (AFCO) PE zalecającym zmianę unijnych Traktatów.

Dziś z kolei Parlament Europejski głosował nad sprawozdaniem Komisji Spraw Konstytucyjnych (AFCO) PE, zalecającym zmianę unijnych traktatów.

Główne zmiany zapisane w dokumencie to rezygnacja z zasady jednomyślności w głosowaniach w Radzie UE w 65 obszarach i przeniesienie kompetencji z poziomu państw członkowskich na poziom UE m.in. poprzez utworzenie dwóch nowych kompetencji wyłącznych UE - w zakresie ochrony środowiska oraz bioróżnorodności - oraz znaczne rozszerzenie kompetencji współdzielonych, które obejmowałyby siedem nowych obszarów:

    politykę zagraniczną
    politykę bezpieczeństwa,
    ochronę granic,
    zdrowie publiczne,
    obronę cywilną,
    przemysł
    i edukację.


Czarny dzień dla państw narodowych w UE. Rozpoczęto procedurę łamania kręgosłupa Traktatom. Propozycje - dyktatu i ingerencji niemal we wszystkie sfery naszego polskiego życia. Jak się nie podporządkujemy - sankcje i trybunały

Wyniki głosowania są następujące:

    291 głosów "za",
    274 "przeciw" ,
    44 osoby wstrzymały się od głosu


za:niezalezna.pl


***

Kto poparł zmiany traktatowe w UE? Na "tak" byli wszyscy bohaterowie afery "Katargate"

Wszyscy europosłowie znani z ujawnionej przed kilkunastoma miesiącami afery Katargate dziś zgodnie poparli zmiany w traktatach Unii Europejskiej. "Za" głosowali - Eva Kaili, główna bohaterka afery, Marc Tarabella, Andrea Cozzolino i Maria Arena.

Afera korupcyjna w PE wybuchła w grudniu 2022 r. po aresztowaniu byłej wiceprzewodniczącej Parlamentu, greckiej socjalistki Evy Kaili. Z ujawnionych przez belgijski wymiar sprawiedliwości informacji wynikało, iż Katar i Maroko miały próbować wpływać na decyzje gospodarcze i polityczne PE w zamian za łapówki, przekazywane osobom zajmującym ważne stanowiska w europarlamencie oraz byłym europosłom. W sprawie pojawiło się znacznie więcej nazwisk eurodeputowanych i ich współpracowników.

Dzisiaj, postaci znane z afery Katargate, zgodnie poparły sprawozdanie Komisji Spraw Konstytucyjnych (AFCO) PE, zalecające zmianę unijnych traktatów.

"Za" głosowali m.in.:

Eva Kaili, grecka eurodeputowana, która jest główną bohaterką afery i jedną z pierwszych podejrzanych w sprawie. Usłyszała zarzuty korupcji, udziału w grupie przestępczej i prania brudnych pieniędzy. Została wykluczona z greckiej partii PASOK i zawieszona jako wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego. W maju 2023 r. uchylono wobec niej areszt domowy, a w czerwcu powróciła do pracy w PE.

Marc Tarabella, europoseł z Belgii, zarzuca mu się udział w organizacji przestępczej, korupcję i pranie pieniędzy w ramach dochodzenia w sprawie nielegalnego lobbingu. Podobnie jak wobec Kaili, uchylono wobec niego areszt i wrócił do pracy w Parlamencie Europejskim. Marc Tarabella miał - jak ustalili śledczy - w zamian za kasę "zajmować określone stanowiska na rzecz krajów trzecich". Sumy, jakie łącznie otrzymał, wahają się między 120 a 140 tysięcy euro.

Andrea Cozzolino, eurodeputowany z Włoch, jest podejrzewany o udział w procederze korupcyjnym po roku 2019 i, zdaniem śledczych, "był częścią porozumienia, które polegało na uniemożliwianiu przyjmowania przez PE rezolucji mogących zaszkodzić interesom konkretnych państw, w zamian za określone sumy pieniężne". W czerwcu 2023 r. został oskarżony o korupcję, udział w organizacji przestępczej oraz pranie pieniędzy. Warunkowo został zwolniony z aresztu.

Marie Arena, eurodeputowana z Belgii, nie usłyszała formalnie zarzutów w śledztwie dotyczącym Katargate, jednak jej nazwisko pojawia się w dokumentach. Służby przeszukały jej posiadłość, a w mieszkaniu należącym do jej syna odnaleziono blisko 300 tys. euro w gotówce.

za:niezalezna.pl


***

Kto poparł zamach na suwerenność? Lista europosłów z Polski

Parlament Europejski opowiedział się dziś za wprowadzeniem zmian do unijnych traktatów, zakładających m.in. odejście od zasady jednomyślności w kluczowych obszarach i przekazanie kolejnych kompetencji Unii Europejskiej. Niestety, zagrażające suwerenności państw członkowskich zmiany poparli również eurodeputowani z Polski.

Za przyjęciem sprawozdania Komisji Spraw Konstytucyjnych opowiedziało się 291 europosłów, 274 było przeciw, a 44 wstrzymało się od głosu.

Projekt poparli politycy polskiej Lewicy: Marek Balt, Marek Belka, Robert Biedroń, Łukasz Kohut, Włodzimierz Cimoszewicz i Leszek Miller. „Za” zagłosowała też reprezentująca Polskę 2050 europoseł Róża Thun oraz Sylwia Spurek z Zielonych.

za:www.fronda.pl


***
Nihil novi sub sole - i nic, niestety, nowego.
Geny i jakieś dodatkowe....wytyczne.
Skąd płynące?...
Z umysłu i ...duszy czy?...
k