I Konferencja KSD

Red. Zygmunt Chabowski

Szanowni Państwo!
Z najwyższym szacunkiem i poważaniem witam wszystkich przybyłych uczestników i gości pierwszej w Polsce konferencji poświęconej funkcjonowaniu ludzi mediów w przestrzeni między Prawdą a fałszem.
Witam arcybiskupa Władysława Ziółka, metropolitę łódzkiego i dziękuję mu za sprawowanie liturgii i homilię, której przesłanie rzuca nowe światło na funkcjonowanie dziennikarzy. Jest też wśród nas biskup Adam Lepa, inicjator i „ojciec chrzestny" naszej konferencji. To właśnie biskup Adam na spotkaniu z członkami Łódzkiego Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy w listopadzie ubiegłego roku rzucił ideę zorganizowania sesji poświęconej służbie Prawdzie i zagrożeniom wynikających z manipulacji faktami i świadomego fałszowania obrazu rzeczywistości w mediach. Zainspirowani tą myślą, postanowiliśmy przyjrzeć się kondycji polskiego dziennikarstwa w aspekcie etycznym. Kim powinien być, a kim jest współczesny dziennikarz? Świadkiem prawdy czy służącym kłamstwa i posłusznym wykonawcą poleceń mocodawców zawodowych, politycznych czy ideologicznych. Po raz pierwszy o naszym spotkaniu mówiliśmy w Krośniewicach - Błoniu, miejscu urodzenia generała Władysława Andersa, ikony Prawdy, wzorca postępowania dla każdego Polaka. Witam przy tej okazji Panią Burmistrz Krośniewic.
Jaka jest szeroko pojęta prasa, każdy widzi, czyta i słucha. Nie ma żadnej wątpliwości, że mamy powody do obaw. Prawda w mediach jest prawie nieobecna! Dziennikarze zmieniają się w propagandzistów, stają się najemnikami, bo często piszą wbrew swojej wiedzy i przekonaniu.
Mój pierwszy szef mawiał, że dziennikarz świeci światłem odbitym. By odbicie było czyste i jasne, klarowne musi być zwierciadło, czyli umysł, serce i dusza twórcy. To jednak bardziej problem duszpasterski i intelektualny niż medialny.
Mam nadzieję, że nasze spotkanie rzuci snop światła na kondycję polskiej prasy, pozwoli odpowiedzieć na dręczące nas pytanie - dziennikarz świadkiem Prawdy czy kłamstwa?
Życzę Państwu owocnych obrad. Pierwsza ogólnopolską konferencję zatytułowaną - Dziennikarz między Prawdą a kłamstwem uważam za otwartą!