Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

I Konferencja KSD

Red. Zygmunt Chabowski

Szanowni Państwo!
Z najwyższym szacunkiem i poważaniem witam wszystkich przybyłych uczestników i gości pierwszej w Polsce konferencji poświęconej funkcjonowaniu ludzi mediów w przestrzeni między Prawdą a fałszem.
Witam arcybiskupa Władysława Ziółka, metropolitę łódzkiego i dziękuję mu za sprawowanie liturgii i homilię, której przesłanie rzuca nowe światło na funkcjonowanie dziennikarzy. Jest też wśród nas biskup Adam Lepa, inicjator i „ojciec chrzestny" naszej konferencji. To właśnie biskup Adam na spotkaniu z członkami Łódzkiego Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy w listopadzie ubiegłego roku rzucił ideę zorganizowania sesji poświęconej służbie Prawdzie i zagrożeniom wynikających z manipulacji faktami i świadomego fałszowania obrazu rzeczywistości w mediach. Zainspirowani tą myślą, postanowiliśmy przyjrzeć się kondycji polskiego dziennikarstwa w aspekcie etycznym. Kim powinien być, a kim jest współczesny dziennikarz? Świadkiem prawdy czy służącym kłamstwa i posłusznym wykonawcą poleceń mocodawców zawodowych, politycznych czy ideologicznych. Po raz pierwszy o naszym spotkaniu mówiliśmy w Krośniewicach - Błoniu, miejscu urodzenia generała Władysława Andersa, ikony Prawdy, wzorca postępowania dla każdego Polaka. Witam przy tej okazji Panią Burmistrz Krośniewic.
Jaka jest szeroko pojęta prasa, każdy widzi, czyta i słucha. Nie ma żadnej wątpliwości, że mamy powody do obaw. Prawda w mediach jest prawie nieobecna! Dziennikarze zmieniają się w propagandzistów, stają się najemnikami, bo często piszą wbrew swojej wiedzy i przekonaniu.
Mój pierwszy szef mawiał, że dziennikarz świeci światłem odbitym. By odbicie było czyste i jasne, klarowne musi być zwierciadło, czyli umysł, serce i dusza twórcy. To jednak bardziej problem duszpasterski i intelektualny niż medialny.
Mam nadzieję, że nasze spotkanie rzuci snop światła na kondycję polskiej prasy, pozwoli odpowiedzieć na dręczące nas pytanie - dziennikarz świadkiem Prawdy czy kłamstwa?
Życzę Państwu owocnych obrad. Pierwsza ogólnopolską konferencję zatytułowaną - Dziennikarz między Prawdą a kłamstwem uważam za otwartą!

Copyright © 2017. All Rights Reserved.