Publikacje polecane

Zredefiniować relacje z Izraelem!

Decyzja MSZ o zakazie organizowania wycieczek młodzieży żydowskiej do Polski z udziałem uzbrojonych służb izraelskich odbiła się szerokim echem w mediach i spotkała ze zdecydowanym poparciem polityków prawicy. Przy okazji poruszono równie ważny problem, jakim jest izolowanie młodzieży żydowskiej od społeczności polskiej.

Jak mówił Witold Waszczykowski, „izraelska młodzież nie miała możliwości zapoznać się z całym kontekstem drugiej wojny światowej”. Wyjeżdżali z przeświadczeniem, że byli we wrogim kraju, który urządził im hekatombę i jest współodpowiedzialny za Holokaust. Dlatego należy natychmiast uregulować problem, który na TT poruszyła małopolska kurator oświaty Barbara Nowak, pisząc: „Zawalczmy o prawdę wśród młodych Żydów! Po pierwsze po obozie Auschwitz powinni oprowadzać tylko polscy licencjonowani przez IPN przewodnicy! Dziś obca, a nie polska narracja króluje w Auschwitz! Czas z tym skończyć!”.

Przypomnę, że w ub.r. minister Piotr Gliński powołał Beatę Szydło w skład Rady Muzeum przy Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, dlatego liczymy, że dzięki temu żydowska młodzież pozna prawdę o Auschwitz!

Ryszard Kapuściński

za:niezalezna.pl/