Kościół obchodzi dziś Dzień Świętości Życia

Marsze dla życia, duchowa adopcja, modlitwa w intencji nienarodzonych, a także konferencje i otwarcie nowych „okien życia” – tak Kościół w Polsce będzie celebrował Dzień Świętości Życia, przypadający dziś - w uroczystość Zwiastowania Pańskiego. 25 marca - w uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny – jak co roku obchodzony jest w Polsce także jako Dzień Świętości Życia. W całym kraju zaplanowano w związku z tym szereg wydarzeń.

Pod patronatem ordynariusza warszawsko-praskiego abp. Henryka Hosera w podziemiach katedry św. Floriana odbędzie się konferencja „Wybieram życie” organizowana przez Rycerzy Kolumba. Po Mszach św. o godz. 18.00 w katedrze warszawsko-praskiej i w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej ulicami Warszawy przejdzie Marsz "Światło dla Życia", który połączy się na pl. Zamkowym i wspólnie dotrze na pl. Piłsudskiego. Także dziś ulicami Łomży i Ostrołęki przejdzie m.in. Marsz dla Życia i Rodziny.

Zespół Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych z okazji uroczystości wydał specjalne oświadczenie na temat in vitro . W dokumencie zwrócono uwagę, iż sprzeciw Kościoła wobec tej metody wynika z faktu naruszania godności człowieka w trakcie procedury zapłodnienia pozaustrojowego.

- Każda istota ludzka ma prawo do życia – przypomniał rzecznik episkopatu ks. Józef Kloch. – Dlatego nie jest moralnie dopuszczalna selekcja, zamrażanie zarodków czy też ich zabijanie. Pogląd, że ludzkie życie zaczyna się od poczęcia, jest racjonalny, naukowy, a nie religijny – podkreślał ks. Kloch.

W dokumencie zachęca się małżonków i personel medyczny do podejmowania skutecznej diagnostyki i leczenia niepłodności, bowiem usunięcie jej przyczyn daje znacznie większe szanse na urodzenie dziecka w sposób naturalny, niż procedury wspomaganego sztucznie rozrodu, w tym in vitro.
AJ/KAI/RV

za: fronda.pl* Kategoria: Polska  * czwartek, 25 marca 2010 07:34 (kn)