Rząd proponuje cywilizacyjny skok

Niższe rachunki, ciepły dom, czyste powietrze, zdrowsi ludzie i lepszy klimat – tak program „Czyste powietrze” ocenił premier Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem termomodernizacja domów będzie cywilizacyjnym przełomem.

– Nasi poprzednicy przez osiem lat nic w tej sprawie nie zrobili – dodał szef rządu.

Celem programu „Czyste powietrze”, którego realizacja ma się rozpocząć jeszcze w tym miesiącu, jest zminimalizowanie emisji zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. Aby tego dokonać, rząd zdecydował się dofinansować wymianę starych pieców i kotłów oraz termomodernizację budynków. W ciągu 10 lat przeznaczy na to 100 mld zł.

– To program, który będzie cywilizacyjnym przełomem, bo ma służyć nie tylko temu, żeby było czystsze powietrze – powiedział premier w Opocznie. Przypomniał, że właśnie to miasto znajduje się na niechlubnej liście najbardziej zanieczyszczonych miejsc na świecie Światowej Organizacji Zdrowia. – To jest niestety spuścizna po naszych poprzednikach, co zostało potwierdzone przez Trybunał Europejski, który stwierdził, że w latach 2008–2015, kiedy rządziła koalicja PO-PSL, nic lub zupełnie nic nie zostało w tej sprawie zrobione – wyjaśnił Morawiecki


zawartość zablokowana

Autor: Jan Kamieniecki

Pozostało 51% treści.

za: https://gpcodziennie.pl