Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

X Ogólnopolska Konferencja KSD

Konferencja

Kościół - Naród - Państwo 966-2016. Dzieje wierności

organizowana w Łodzi

przez Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy


pod patronatem Metropolity Łódzkiego – abp. prof. dr. hab. Marka Jędraszewskiego


oraz

Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - prof. dr. hab. Piotra Glińskiego


Zapraszamy

Konferencja „Kościół - Naród - Państwo  966-2016.  Dzieje wierności”

Łódź, 15.10.2016 r.

Dofinansowana ze środków Narodowego Centrum Kultury

w ramach programu „Chrzest 966 - 2016

Bez Chrystusa nie można zrozumieć dziejów Polski

(św. Jan Paweł II  Warszawa 2 czerwca 1979 r.)


PROGRAM

9:45 Powitanie i wprowadzenie: red. Krzysztof Nagrodzki – Dzieje wierności. I determinacji.

 

Sesja I Wykłady.

(godz. 10:00 – do 13:00)

Prowadzi: red. Zygmunt Chabowski

10:00 Abp prof. dr hab. Marek Jędraszewski – „Karol Wojtyła/Jan Paweł II o Milenium Chrztu Polski”

10:40 Prof. dr hab. Krzysztof Ożóg  - „Chrzest Mieszka I i narodziny Kościoła w Polsce w średniowiecznym dziejopisarstwie i współczesnej historiografii".

11:20 Prof. dr hab. Wiesław J. Wysocki - „Chrzest Piastowiczów i denar Św. Piotra”.

12:00 Modlitwa Anioł Pański

12:05 Prof. dr hab. Romuald Szeremietiew - „Od bitwy pod Legnicą (1241) do Bitwy Warszawskiej (1920)”

 

Ok. 13:00 do 14:30 Przerwa . Organizatorzy zapraszają uczestników na posiłek.


Sesja II Wykład i referaty.

(godz. 14:30 – do ok. 17:30)

Prowadzi: red. Tomasz Bieszczad

14:30 Prof. dr hab. Krzysztof Szczerski -  „Czego historia Polski może nauczyć Europę?”

15:10 red. Tomasz Łysiak – „Legiony 1914-1918 – Spadkobiercy Powstańców Styczniowych”

15:40  red. Bogusław Bajor -  „Czy jesteśmy wierni Maryi – Królowej Korony Polskiej”

16:10 red. Tomasz Bieszczad - Niewierność, złudzenia, stracone szanse

16:40 red. Michał Karnowski – „Media w Polsce po 1989 i ich stosunek do chrześcijaństwa i dziedzictwa narodu polskiego. Przychylność, neutralność czy wrogość?”

17:10 Głos ks. bp Adama Lepy na zakończenie. Błogosławieństwo. Śpiew.

Po każdym wykładzie i referacie przewidywana jest krótka dyskusja.

***

Pierwsze relacje


X konferencja „Kościół – Naród- Państwo 966-2016. Dzieje wierności”

W Auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi odbyła się konferencja pt. „Kościół – Naród- Państwo 966-2016. Dzieje wierności”. Spotkanie organizowane przez Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy wpisuje się w cykl konferencji, których celem jest obrona tradycji cywilizacji łacińskiej.

W tym roku konferencja odbyła się po raz dziesiąty – wskazał Krzysztof Nagrodzki, jeden z organizatorów wydarzenia.

– Projekt, który w pierwotnym zamyśle miał być jednorazowym spotkaniem dziennikarzy z refleksją nad dziennikarskimi drogami, wyborami między prawdą, a kłamstwem, przerodził się za sprawą jednego przejęzyczenia. Kiedy anonsowałem pierwszą konferencje, ks. bp Adam Lepa, sprawca tego pierwszego spotkania i nasz mentor, powiedział: skoro jest mowa o pierwszej, zatem będą następne. I tak to się zaczęło. W tym roku spotkaliśmy się już po raz dziesiąty.

W tych konferencjach oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy w Łodzi chciałby mieć jakiś wkład w obronę dobrze rozumianej tradycji. Tradycji cywilizacji łacińskiej – mówił redaktor Krzysztof Nagrodzki.

Konferencja zorganizowana została pod patronatem metropolity łódzkiego księdza arcybiskupa Marka Jędraszewskiego oraz ministra kultury Piotra Glińskiego.

Z wykładami i referatami wystąpili m.in. historyk Krzysztof Ożóg, były wiceminister obrony narodowej Romuald Szeremietiew, dziennikarz i publicysta Michał Karnowski oraz ks. bp senior archidiecezji łódzkiej Adam Lepa.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły m.in. Radio Maryja i TV Trwam.

za:www.radiomaryja.pl/informacje/x-konferencja-kosciol-narod-panstwo-966-2016-dzieje-wiernosci/

***

X ogólnopolska konferencja – „Kościół – Naród – Państwo 966-2016 – dzieje wierności”

„Kościół – Naród – Państwo 966-2016 – dzieje wierności” to tytuł X ogólnopolskiej konferencji, która odbyła się w sobotę 15 października w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. Organizatorem konferencji było Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy – odział w Łodzi.

– „Dzisiejsza konferencja – mówi red. Krzysztof Nagordzki ,wpisuje się w narodowe obchody 1050 rocznicy Chrztu Polski, dlatego ma taki a nie inny tytuł: „Kościół – Naród – Państwo 966-2016 – dzieje wierności”. Konferencja została podzielona na dwie części, dwie sesje, naukowo-profesorską i redaktorsko-dziennikarską. Chcemy pokazać cały kontekst: wczoraj, dzisiaj i jutro. Patrząc na przeszłość, wytrwać w teraźniejszości, idąc z  nadzieją  w przyszłość.” – dodaje jeden z organizatorów.

Jako pierwszy ze swoim wykładem zatytułowanym „Karol Wojtyła/Jan Paweł II o Milenium Chrztu Polski”, wystąpił Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski. Wskazał on, na zdanie Kardynała Wojtyły, który mówił o fundamentalnym i teologicznym spojrzeniu na 966 rok, kiedy to Mieszko I przyjął chrzest, by zrozumieć co tak naprawdę, w wymiarach zbawczych się rozpoczęło dla Polskiego narodu. Kiedy natomiast Jan Paweł II przybył do Polski jako papież, w roku 1979 i 1983 roku, od obchodów milenijnych upłynęło już kilkanaście lat, ale on nadal kazał ten aspekt chrzcielny Polski wciąż podkreślać, ukazując szczególnie aspekt teologiczny i historiozbawczy. Pokazując jak bardzo ważna jest tożsamość narodu Polskiego, określona przez chrześcijaństwo, przez tę wrażliwość szczególnej pobożności narodu Polskiego jakim jest pobożność Maryjna. Zwracał uwagę na to, jak bardzo chrześcijaństwo przyjęte przez Mieszka I, ugruntowywane przez wielkich misjonarzy i biskupów, złączyło nas z losem innych bratnich narodów słowiańskich, które mniej więcej w tym samym czasie przyjmowały chrzest. Te słowa, były wielkim umocnieniem, dla krajów, w których sytuacja religijna była trudniejsza niż Kościoła katolickiego w Polsce.” – zaznaczył Arcybiskup.

Zebrani wysłuchali wykładów: „Chrzest Piastowiczów i denar Św. Piotra”, który przedstawił prof. dr hab. Wiesław J. Wysocki oraz „Legiony 1914-1918 – Spadkobiercy Powstańców Styczniowych”, który zaprezentował red. Tomasz Łysiak, a także wykładu red. Bogusława Bajora noszącego tytuł: „Czy jesteśmy wierni Maryi – Królowej Korony Polskiej”.

„Chrzest Mieszka I i narodziny Kościoła w Polsce w średniowiecznym dziejopisarstwie i współczesnej historiografii”, to temat referatu, który przedstawił prof. dr hab. Krzysztof Ożóg, z Uniwersytetu Jagiellońskiego, wskazał on na to że –„Średniowieczni historiografowie, spoglądając na fakt Chrztu Mieszka, mówili o zaślubieniu Polski Chrystusowej, włączeniu w Kościół. Titmar podaje obraz Winnicy Pańskiej, że biskup Jordan – pierwszy biskup Polski, wiele się natrudził, zanim namówił polaków do uprawy Winnicy Pańskiej. Jest to pogłębiona refleksja teologiczna, którą można znaleźć w Kronice Polskiej Galla Anonima. Jest tam mowa o niebiańskiej światłości, która nawiedziła w momencie Chrztu Mieszka, całe królestwo Polskie i całą Polskę oświeca. Tak wiec Polska jest złączona z Kościołem jako matką od samego początku.” – mówił profesor Ożóg.

Konferencje organizowane przez Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy – oddział w Łodzi, organizowane są od 2006 roku, a ich inicjatorem jest Ksiądz Biskup Adam Lepa, Biskup Senior Archidiecezji łódzkiej, który w latach 1989-1994 był przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu i członkiem Europejskiego Komitetu Biskupów ds. Mediów (CEEM).

za:archidiecezja.lodz.pl/2016/10/x-ogolnopolska-konferencja-kosciol-narod-panstwo-966-2016-dzieje-wiernosci/

Zobacz także

https://www.radiolodz.pl/posts/29329-kosciol-narod-panstwo-dzieje-wiernosci-ogolnopolska-konferencja-w-lodzi

http://lodz.tvp.pl/27354572/dzieje-wiernosci

***

Podziękowanie za wielotygodniową pracę przy przygotowaniu konferencji i możliwie jak najefektywniejszym jej przeprowadzenia należy się całemu Zespołowi Organizacyjnemu:
kol.kol: Grażynie i Tomaszowi Bieszczadom, Zygmuntowi Chabowskiemu, Agacie Chudzi i Agnieszcze Sadowskiej.

Za błogosławieństwo, za nieustającą, mobilizującą, inspirującą życzliwość, wyrażamy wdzięczność Biskupowi Seniorowi Adamowi Lepie. I - to oczywiste - naszemu Pasterzowi Arcybiskupowi Markowi Jędraszewskiemu.

Na ręce Księdza dr. Jarosława Patera - Rektora Wyższego Seminarium Duchownego  w Łodzi użyczającego nam piękną aulę i pomieszczenia dla tych spotkań, składamy podziękowanie dla wszystkich osób zaangażowanych ze strony WSD w sprawną obsługę wydarzenia.

Krzysztof Nagrodzki
Koordynator Zespołu Org. Konferencji

Copyright © 2017. All Rights Reserved.