Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje polecane

W Sejmie już jest projekt ustawy o mediach. Będzie zmiana władz TVP

W Sejmie jest już projekt ustawy o mediach narodowych. Wprawdzie dopiero trafi pod obrady, ale portal niezalezna.pl dotarł do treści dokumentu. Wynika z niego, że zmieni się rola KRRiTV, ale także dojdzie do "skrócenia kadencji dotychczasowych władz Telewizji Polskiej S.A. i Polskiego Radia S.A".

Poselski projekt "Ustawy o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji" w poniedziałek wieczorem został odnotowany na sejmowej stronie internetowej (gdy szykowaliśmy tę publikację, był jeszcze bez numeru druku sejmowego). Ta tzw. mała nowelizacja zakłada przygotowanie gruntu pod szerszą reformę mediów publicznych.

Projektowana ustawa o radiofonii i telewizji ma stanowić pierwszy etap reformy mediów publicznych, zamierzającej do ustanowienia systemu mediów narodowych” - cytuje serwis 300polityka.pl fragment uzasadnienia.

Reporterzy niezalezna.pl również dotarli do tego dokumentu. Wynika z niego, że po przyjęciu projektu zmienią się władze TVP i Polskiego Radia.

"Wobec zmiany idei nadzoru korporacyjnego i właścicielskiego nad jednostkami mediów publicznych, konieczne jest skrócenie kadencji dotychczasowych władz Telewizji Polskiej S.A. i Polskiego Radia S.A. Jednocześnie wygaśnięcie mandatów nastąpi z chwilą powołania nowych władz w oparciu o nowe przepisy znowelizowanej ustawy. Takie rozwiązanie pozwoli zachować ciągłość w zarządzaniu i nadzorze nad spółkami".

Jak wynika z informacji portalu niezalezna.pl, w ustawie znajduje się zapis dotyczący wyboru nowych władz mediów publicznych.

Skład zarządu Telewizji Publicznej i Publicznego Radia zostanie ustalony przez Rady Nadzorcze tych spółek na wniosek Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, po zasięgnięciu opinii KRRiT. Do 5-osobowego składu tych rad nadzorczych dwóch powoływanych zostanie przez MKiDN, dwóch przez Ministerstwo Skarbu. Jeden wybrany zostanie przez pracowników spółki.

Sporo uwagi autorzy projektu poświęci również Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji:

„W dotychczasowym systemie KRRiT mając szerokie kompetencje regulacyjne, ale także zdolność do wydawania aktów prawnych, jednocześnie decyduje o składzie organów zarządzających spółek. Z punktu widzenia niezależności, bezstronności takie rozwiązanie jest dalece niedoskonałe i wymagające zmiany”.

za:niezalezna.pl/74357-w-sejmie-juz-jest-projekt-ustawy-o-mediach-bedzie-zmiana-wladz-tvp

***

„Chcemy przywrócić Polakom media publiczne. Odebrać je propagandzistom i pluszakom władzy”

Projekt ustawy o mediach narodowych, zmieniający Telewizję Polską, Polskie Radio i Polską Agencję Prasową w instytucje kultury, zostanie złożony w Sejmie w najbliższych dniach. Zawiera on tzw. przepisy przejściowe, określające precyzyjnie, jakie kompetencje wobec mediów narodowych mają Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oraz Rada Mediów Narodowych. – Trzeba to postawić na nogach, bo stoi na głowie. To, co służy polskiej tożsamości, pamięci historycznej – leży w sferze misji mediów publicznych – podkreśliła w rozmowie portalem niezalezna.pl Joanna Lichocka, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Jaka będzie różnica między obecnymi mediami a mediami narodowymi, które są przygotowywane do realizacji?

Różnica jest zasadnicza. Chcemy po prostu przywrócić Polakom media publiczne. Odebrać je partyjnym działaczom PO, PSL i SLD, propagandzistom i pluszakom władzy, która odchodzi. Chcemy media z pluralistyczną publicystyką, rzetelną informacją i przyzwoitą rozrywką, a także kulturą na wysokim poziomie. Tego obecnie w mediach publicznych po prostu brakuje.

Jest też mowa o odzyskaniu prasy z rąk kapitału niemieckiego. Jesteśmy w sidłach, z których nawet nie zdajemy sobie sprawy?

Jak popatrzymy na kraje Unii Europejskiej, to nigdzie nie ma tak wielkiej dominacji prasy z obcym kapitałem. Brytyjczycy czy Francuzi nie pozwoliliby sobie, aby ich prasa w tak dużym stopniu była w rękach niemieckich. My nie możemy dać obciąć sobie głowy i oddać innym decyzji o tym, jak mają myśleć i żyć Polacy, jakie mają mieć kształtowane wzorce. To nie jest obojętne. Musimy dać sobie z tym wyzwaniem radę. Jak? To jest temat do dyskusji.

Polacy mają dość ogłupiania i czekają na kulturę, w której odnaleźliby swoje wartości?


Tak. Kultura, rozrywka… tutaj jest bardzo dużo do zrobienia. Trzeba to postawić na nogach, bo stoi na głowie. To, co służy polskiej tożsamości, pamięci historycznej – leży w sferze misji mediów publicznych. Na to muszą i znajdą się środki, i temu będą służyć telewizyjne produkcje. Chcielibyśmy, aby chociaż raz na rok powstawał serial historyczny czy cykle dokumentalne ukazujące ważne polskie sprawy.

Kiedy możemy spodziewać się takich zmian?


Najszybciej jak to tylko możliwe. Projekt, który mamy napisany trafi w najbliższym czasie do Sejmu. Będziemy nad nim pracować i mam nadzieję, że pójdzie to gładko. Chcielibyśmy, aby już w styczniu rozpoczęła się reforma mediów publicznych.

za:niezalezna.pl/73682-chcemy-przywrocic-polakom-media-publiczne-odebrac-je-propagandzistom-i-pluszakom-wladzy


***

PiS przyspiesza ws. TVP i Polskiego Radia. Niedługo nowe władze mediów publicznych

Projekt ustawy nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji może być rozpatrzony już na tym posiedzeniu Sejmu. Tzw. mała nowelizacja ustawy medialnej ma już swój numer druku i został skierowany do I czytania. Politycy PiS zapowiadają, że przyspieszają reformę mediów publicznych. Jak nieoficjalnie się dowiedzieliśmy nowe władze TVP mogą już być w przyszłym tygodniu.

Z projektu wynika, że zmieni się rola KRRiTV, ale także dojdzie do "skrócenia kadencji dotychczasowych władz Telewizji Polskiej S.A. i Polskiego Radia S.A". Poselski projekt "Ustawy o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji" w poniedziałek wieczorem został odnotowany na sejmowej stronie internetowej.

Pełnomocnik ds. reformy mediów publicznych Krzysztof Czabański napisał:

Przyspieszamy! Pierwszy etap reformy mediów publicznych już w Sejmie - zmiana sposobu wyboru władz TVP i Polskiego Radia. Drugi krok to będzie zmiana ustroju mediów publicznych i sposobu ich finansowania. Powstaną Media Narodowe: TVP, Polskie Radio i PAP.

"Wobec zmiany idei nadzoru korporacyjnego i właścicielskiego nad jednostkami mediów publicznych, konieczne jest skrócenie kadencji dotychczasowych władz Telewizji Polskiej S.A. i Polskiego Radia S.A. Jednocześnie wygaśnięcie mandatów nastąpi z chwilą powołania nowych władz w oparciu o nowe przepisy znowelizowanej ustawy. Takie rozwiązanie pozwoli zachować ciągłość w zarządzaniu i nadzorze nad spółkami" - czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy.


za:niezalezna.pl/74372-pis-przyspiesza-ws-tvp-i-polskiego-radia-niedlugo-nowe-wladze-mediow-publicznych

***

"Reforma starych mediów publicznych czy powołanie Nowych Mediów Narodowych?". Konferencja na Jasnej Górze


Na Jasnej Górze 16 stycznia odbędzie się ogólnopolska Konferencja Powstań Polsko "Reforma starych mediów publicznych czy powołanie Nowych Mediów Narodowych?".

"W porozumieniu ze Stowarzyszeniem Dziennikarzy Polskich i Katolickim Stowarzyszeniem Dziennikarzy, z inicjatywy Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę oraz Stowarzyszenia RKW – Ruch Kontroli Wyborów - Ruch Kontroli Władzy odbędzie się na Jasnej Górze bardzo ważna konferencja dotycząca tematu reformy lub likwidacji starych mediów publicznych" – piszą organizatorzy.

Jak zapowiadają, "w konferencji wystąpią przedstawiciele środowisk dziennikarskich i twórcy przedstawiając m.in. te postulaty zmian, które nie mogły być zrealizowane, gdy władzę ustawodawczą sprawował sejm poprzedniej kadencji tolerujący w TVP i
Polskim Radiu postkomunistyczno-liberalne rządy oraz tzw. poprawność polityczną".

Więcej szczegółów na stronie krucjatarozancowazaojczyzne.pl.

za:telewizjarepublika.pl/quotreforma-starych-mediow-publicznych-czy-powolanie-nowych-mediow-narodowychquot-konferencja-na-jasnej-gorze,27800.html

Copyright © 2017. All Rights Reserved.