Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Wydarzenia

Komu mienie bezspadkowe ofiar Zagłady?

Środowiska żydowskie domagają się od Polski zwrotu majątków bezpotomnych ofiar Holokaustu. Szacowana suma to nawet kilka miliardów dolarów. We wtorek w Pradze zakończyła się zwołana przez Unię Europejską konferencja poświęcona utraconej żydowskiej własności.

 

Odpowiedziałem w bardzo zdecydowany sposób, że o tym nie może być mowy – mówi „Rzeczpospolitej” Władysław Bartoszewski, który reprezentował Polskę na konferencji. – Zgodnie z polskim prawem taka własność przechodzi na rzecz Skarbu Państwa. Jeśli traktowalibyśmy Żydów inaczej, byłaby to dyskryminacja pozostałych obywateli Rzeczypospolitej – dodał.

Jeśli przedstawicielom organizacji żydowskich udałoby się uzyskać od Polski pieniądze, trafiłyby one do funduszu pomocy ocalałym z Holokaustu.

W dokumencie końcowym konferencji tzw. deklaracji praskiej, strona żydowska chciała, żeby zawarty w niej został apel o zwrot „mienia bezspadkowego”.

Dzięki polskim negocjatorom w dokumencie ostatecznie przyjęto jednak, że taki zwrot może dotyczyć jedynie „niektórych krajów”, wtedy Polska strona podpisała deklarację.

- Polacy mają prawo uważać, że deklaracja nie dotyczy ich kraju. My mamy jednak nadzieję, że otwiera ona drogę do negocjacji na temat zwrotu własności – powiedział „Rz” Dawid Peleg, szef Światowej Żydowskiej Organizacji na rzecz Zwrotu Mienia.

za:  Fronda.pl,  czwartek, 2 lipca 2009 08:58

Copyright © 2017. All Rights Reserved.