Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr-Wiary i męstwa życzę

Trudno oprzeć się tej presji umowności, cezury narzuconej naszemu myśleniu, jaką jest celebracja nowego roku. Bilansujemy w sposób oczywisty dokonania minionego czasu, snujemy też plany na nowy etap życia, projektujemy, obdarowujemy się wzajemnie nadzieją. A Pan Bóg daje nam w tym wszystkim pewne znaki.

Rok 2019 to oprócz wielu innych zdarzeń – także i dramat pożaru paryskiej katedry Notre Dame. Niedawno, jeszcze w starym roku uczestniczyłem jako słuchacz debaty o Europie jutra. W jej trakcie bliski mi człowiek, wybitny profesor historii skomentował zarówno fakt pożaru, jak i reakcje na ten dramat. Przypomniał, że z jednej strony mieliśmy do czynienia z reakcją w postaci modlitwy, głównie młodych ludzi, klęczących na bruku, na asfalcie i modlących się. Żarliwie i gorliwie. Z drugiej strony niezapomnianym znakiem pozostała postawa kapelana strażaków. Kapelan paryskiej straży pożarnej Jean-Marc Fournier uratował Najświętszy Sakrament i cenne relikwie korony cierniowej z płonącej katedry Notre Dame. To wyjątkowy dla wielu, a dla samego bohatera zupełnie naturalny odruch męstwa.

Modlitwa i męstwo. Wiara i męstwo. Te wartości warto przypomnieć sobie z minionego roku.

Tym bardziej, że rok 2020 przypomina nam dwie rocznice. 100 lecie Bitwy Warszawskiej, która stanowiła swoistą syntezę wiary i męstwa. Dlatego nazywana jest Cudem nad Wisłą, że była i jest odnoszona do interwencji Boga w działania militarne. A ta interwencja była wypraszana i wyproszona przez wielu ludzi.

Druga setna rocznica, to rocznica urodzin Karola Wojtyły, papieża, który pozostając mistykiem, wezwał nas w sposób jednoznaczny i kategoryczny do tego, byśmy wyzbyli się lęku. On pokazał nam w skali, z jednej strony, własnego życia, czym jest synteza modlitwy i męstwa, a z drugiej strony pokazał, że wiara i męstwo są w stanie zburzyć mury dzielące świat, zmienić oblicze ziemi.

Wiara i męstwo. Modlitwa i męstwo. To w jakimś sensie dziedzictwo szczególne minionego roku i zarazem to wezwanie, jakie staje przed nami w nadchodzącym roku.

Nie jest to wezwanie czysto symboliczne czy sentymentalne. Czeka nas – jestem o tym głęboko przekonany – rok niełatwy. Rok kolejnej walki z pełzającą czerwoną zarazą, z ideologiami neolewackimi, z agresywnym neoliberalizmem.
Być może kogoś może razić ta retoryka, ale warto mimo urazów zastanowić się nad tym, czego w tym zakresie wojny kulturowej doświadczyliśmy w minionym czasie. I przede wszystkim warto odnieść te zagrożenia, te akty agresji do własnej przestrzeni życia. Kiedy mówimy o edukacji seksualnej, o dyktaturze gender, o zmianach tożsamości nie odnośmy tego do sfery problemów, ale odnieśmy to do własnych rodzin, domów, dzieci…

Chciałbym w związku z tym życzyć najpierw i przede wszystkim wiary i męstwa. One są w zasięgu naszych możliwości, bo są darem Boga. Życzę też  powrotu i przylgnięcia do św. Jana Pawła II, bo on nas przekonuje, co znaczy wierzyć, co znaczy być mężnym dziś.

Copyright © 2017. All Rights Reserved.