Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Filozof, który służył wartościom

14 czerwca mija 50. rocznica śmierci prof. Romana Ingardena, o którym o. Józef M. Bocheński napisał: „Jest to w ogóle największy polski myśliciel, jakiego kiedykolwiekśmy mieli, i jeden z największych myślicieli europejskich XX wieku”. Urodził się on w 1893 r. w Krakowie, jego mistrzem był twórca fenomenologii Edmund Husserl, przyjaźnił się z Edytą Stein, po II wojnie światowej związał się z Uniwersytetem Jagiellońskim.

Pozostawił po sobie imponujący dorobek, w tym „Spór o istnienie świata”, kilka tomów „Studiów z estetyki”, „Wykłady z etyki” (jego etykę omówiłem w książce „Roman Ingarden”) oraz popularną „Książeczkę o człowieku”, w której ukazał człowieka jako istotę służącą wartościom. Cechowała go bezkompromisowa uczciwość. W 1950 r. za krytyczny stosunek do marksizmu został odsunięty od nauczania na UJ. Dzięki Ingardenowi fenomenologia zakorzeniła się również w naszej ojczyźnie, co spowodowało, że filozofia nie została u nas całkowicie skomunizowana. Sejm w przekonaniu o wyjątkowym dziele i postawie filozofa ustanowił rok 2020 Rokiem Romana Ingardena.

Jan Galarowicz

za:niezalezna.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.