Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Ks.prof. Paweł Bortkiewicz TChr-Nie zastąpi Ciebie nikt

Był rok 2018. Rok stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Data niezwykle mocna, rocznica wzywająca do refleksji i działań. Ale był to także rok 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Przyszedł rok 2019. Rok 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Papieża do jego i naszej ojczyzny. Ale był to zarazem

rok 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i trzeba było uwagę skierować na tamten fakt. Rok 2020 – mgłą pandemii przesłonił właściwie wszystkie wydarzenia. Ale jeśli nawet spoza tej mgły wyłaniały się jakieś wspomnienia, to był to obraz Bitwy Warszawskiej. Wiadomo, jednej z najważniejszych bitew w historii świata. Nie sposób tego roku było nie zauważyć, choćby w zminimalizowanych obchodach. Ale był to przecież także rok 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły. Rok, który umożliwiał powrót do domu Wojtyłów w Wadowicach, do zatrzymania się nad tajemnicą dzieciństwa i wzrastania. A nade wszystko do refleksji nad tajemnicą niezrównanej miłości Boga, która potrafi tak bardzo zmienić człowieka. Rok 2021, rok, który aktualnie przeżywamy. To rok, w którym zaczęliśmy mierzyć czas na historię przed pandemią i po pandemii. Ale póki co, jest to 2021 rok po narodzeniu Chrystusa, rok naszej ery. W tym roku przypada 40. rocznica zamachu na Jana Pawła II. A także przypada 30. rocznica pielgrzymki Ojca Świętego do jego i naszej ojczyzny, pielgrzymki– zdaniem wielu– najtrudniejszej i najważniejszej. Pielgrzymki, która przyniosła konstytucję nowej Rzeczpospolitej, której do tej pory nie odczytaliśmy i chyba nie chcemy odczytać.

Rozumiem, że okrągłe rocznice niepodległości, Bitwy Warszawskiej, wybuchu II wojny światowej to rocznice absorbujące uwagę, emocje, potrzebę pamięci historycznej i działania ku przyszłości. Ale śmiem twierdzić, pomimo że może brzmieć to bardzo bulwersująco, że żadna z tych rocznic nie daje nam tyle impulsu, tyle inspiracji, tyle myśli, co każda z dat, które przypominają życie, posługę i świętość Karola Wojtyły - Jana Pawła II.
Rozumiem, że w perspektywie działań państwowych te rocznicę są stosownie hierarchizowane. Ale wciąż zadziwia mnie i niepokoi kondycja nas, katolików.

Owszem, wiem i doświadczam rozlicznych inicjatyw, które świadczą o przywiązaniu i potrzebie kultywowania pamięci o Janie Pawle Wielkim. 13 maja uczestniczyłem w Polanicy we mszy świętej zorganizowanej w dużej mierze dzięki inspiracji i inicjatywie ludzi świeckich. Jeden z zaprzyjaźnionych emerytowanych posłów przysłał mi piękną relację z uroczystości odsłonięcia potężnego głazu w w Kuźni Raciborskiej, dedykowanego św. Janowi Pawłowi II.  W minioną niedzielę w Uczelni toruńskiej zakończyła się pierwsza edycja studiów podyplomowych Dziedzictwa myśli św. Jana Pawła II. Studiów unikalnych, pierwszych w Polsce.

Te znaki świadczą o tym, że pamięć o Janie Pawle trwa. Ale z drugiej strony te znaki– tak rozproszone– pokazują, że wciąż brakuje nam woli wspólnotowego ocalenia i zagospodarowania tej pamięci. A przecież pamięci, ale także i osoby, i zarazem wstawiennictwa świętego Jana Pawła II tak bardzo potrzebujemy

Copyright © 2017. All Rights Reserved.