Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji egzekwuje przez windykację karę nałożoną na TVN dot. materiału szkalującego św. Jana Pawła II

Nadawca TVN SA nie uiścił w terminie kary pieniężnej w wysokości 550 tys. zł wymierzonej za naruszenie art 18 ust. 1 i 2 ustawy o rtv w audycji „Franciszkańska 3”, dlatego podjąłem decyzję o windykacji dla Skarbu Państwa należności budżetowych od ukaranej stacji – wskazał przewodniczący KRRiT, Maciej Świrski.

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Maciej Świrski, nałożył sankcję pieniężną w wysokości 550 tys. zł na TVN24 za emisję 6 marca 2023 roku filmu „Bielmo. Franciszkańska 3” przez co TVN SA naruszyła art. 18 ust. 1 i 2 ustawy o radiofonii i telewizji – jak uznała KRRiT.

Na stronie KRRiT napisano, że po emisji reportażu do Krajowej Rady wpłynęła rekordowa w historii KRRiT liczba skarg. Podano, iż zarejestrowano 6058 wystąpień (maili, formularzy ze strony internetowej, zgłoszeń przez platformę ePUAP i listów wysyłanych tradycyjną pocztą). Zdaniem KRRiT w toku postępowania wyjaśniającego, wszczętego przez KRRiT, eksperci potwierdzili, iż materiał nie spełnia kryteriów reportażu oraz standardów etyki dziennikarskiej.

Zaznaczono, że w audycji oparto się na materiałach Służby Bezpieczeństwa okresu PRL (donosy uzyskiwane przez SB) i nie sprawdzono innych zbiorów dokumentacyjnych.

    „Nie przeprowadzono wnikliwej kwerendy, nie powiązano wydarzeń, a całą narrację dopasowano do postawionej wcześniej tezy. Analiza materiału wykazała występowanie w audycji treści sprzecznych z prawem i dobrem społecznym, godzących w uczucia religijne, w tym konkretnym wypadku katolików i dezinformujących opinię publiczną” – wskazano.

Napisano, że wydając decyzję Przewodniczący KRRiT podkreślił, że wolność mediów oraz swoboda wypowiedzi publicznej nie są bezgraniczne.

    „Dziennikarze działają w określonych ramach prawnych. Ich prawa i obowiązki reguluje ustawa z dnia 26 stycznia 1984 roku Prawo prasowe oraz ustawa z dnia 29 grudnia 1992 o radiofonii i telewizji, które zobowiązują do dostarczania rzetelnych informacji oraz poszanowania uczuć religijnych odbiorców. Ponadto, naruszenie miało miejsce w audycji cyklicznej, emitowanej w paśmie o dużej oglądalności” – zaznaczono.

TVN S.A. uważa, że decyzja o ukaraniu stacji nie ma podstaw.

za:www.radiomaryja.pl

***
Podstawy są - wiadomo skąd wywodzące się...

- Nie, nie te o ukaraniu, ale te o szkalowaniu...

Żal ludzi. "Une" też maja dusze. A za wszystko przyjdzie płacić...

k

Copyright © 2017. All Rights Reserved.