Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Ksiądz Lemański upomniany przez biskupa warszawsko-praskiego

Obelżywy wpis księdza Wojciecha Lemańskiego wobec księdza profesora Dariusza Kowalczyka SJ spotkał się z reakcją ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej, do której należy duchowny. Biskup Romuald Kamiński odbył z nim telefoniczną rozmowę.

O upomnieniu poinformował portal wPolityce.pl, który próbował też sprawdzić, jak do sprawy odnosi się diecezja łódzka, w której przebywa okresowo ksiądz Lemański. To efekt warunkowego zawieszenia suspensy nałożonej na duchownego, który notorycznie miewał problemy z postępowaniem odpowiednim dla godności kapłańskiej.

– Póki co kuria łódzka nie zabiera głosu w tej sprawie i nie wydaje żadnego oświadczenia. Na tę chwilę nie ma żadnej oficjalnej wypowiedzi księdza arcybiskupa w tej sprawie – odparł ksiądz Paweł Kłys, rzecznik Archidiecezji Łódzkiej.

„Od bp. Pieronka i red. Michnika odwal się klecho, bo im do pięt nie dorastasz” – napisał kilka dni temu ks. Lemański pod adresem o. Dariusza Kowalczyka. Wulgarny wpis odnosił się do różnicy zdań w sprawie antykościelnego filmu „Kler”.

Fakt rozmowy ordynariusza warszawsko-praskiego z podległym mu duchownym potwierdził Jakub Troszyński, szef diecezjalnego biura prasowego.

- Biskup Romuald Kamiński przekazał mi, że rozmawiał z ks. Wojciechem Lemańskim w sprawie jego niestosownych wpisów na portalu społecznościowym i podczas tej rozmowy udzielił mu upomnienia. Na przyszłość biskup Romuald ma nadzieję, że ksiądz Lemański wyciągnie wnioski z tej rozmowy i zaprzestanie tego typu działalności – stwierdził. Kuria nie wyda na razie żadnego komunikatu w tej sprawie, lecz będzie przyglądać się postępowaniu podległego sobie duchownego.

W lipcu biskup Romuald Kamiński zawiesił suspensę nałożoną przez poprzednika na ks. Wojciecha Lemańskiego cztery lata wcześniej.

„Ks. Wojciech Lemański zwrócił się z prośbą o skierowanie go do pracy duszpasterskiej poza Diecezją Warszawsko-Praską. Wolę przyjęcia go na czas próby do Archidiecezji Łódzkiej wyraził ks. abp Grzegorz Ryś” – informowała wówczas kuria.

Suspensa z 22 sierpnia 2014 r. obejmowała zakaz wykonywania wszelkich aktów wynikających z władzy święceń i noszenia stroju duchownego.

W uzasadnieniu kuria wymieniła następujące powody:

„1. Brak ducha posłuszeństwa i notoryczne kontestowanie decyzji prawowitego przełożonego w osobie Biskupa Diecezjalnego i Stolicy Apostolskiej;
2. Sposób postępowania, który przynosi kościelnej wspólnocie poważne szkody i zamieszanie;
3. Publiczne podważanie nauczania Kościoła w ważnych kwestiach natury moralnej i propagowanie jako alternatywy swoich osobistych poglądów;
4. Brak szacunku i podważanie wiarygodności Episkopatu Polski i kapłanów;
5. Upór w zajmowanej postawie, alienacja ze wspólnoty kapłańskiej i szeroko pojętej wspólnoty Kościoła”.

 
za:www.pch24.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.