Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Kasta basta! Sąd chce trwale zablokować przejęcie Polska Press przez Orlen

Sąd Okręgowy potwierdził wydanie postanowienia, którym wczoraj pochwalił się w mediach społecznościowych Adam Bodnar. Postanowienie wydano cztery dni, dzisiaj zapadł o nim oficjalny komunikat, zaś wczoraj dowiedział się o nim telefonicznie RPO Adam Bodnar.

W poniedziałek po południu Biuro RPO poinformowało, że sąd uwzględnił wniosek RPO o wstrzymanie wykonania decyzji prezesa UOKiK w sprawie koncentracji - przejęcia przez PKN Orlen spółki Polska Press. Informację o takim rozstrzygnięciu sądu RPO uzyskał telefonicznie w poniedziałek w sekretariacie Sądu Okręgowego w Warszawie, w XVII Wydziale - Sądzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Faktycznie otrzymaliśmy dziś informację z sądu, że sąd na mój wniosek zdecydował się o wstrzymaniu wykonania tej transakcji - poinformował sam Bodnar na antenie TVN24. Bodnar dodał także, że nie zna żadnych szczegółów dotyczących postanowienia SO w Warszawie.

Dzisiaj z kolei na stronie internetowej sądu pojawił się komunikat.

"Informujemy, że Sąd Okręgowy w Warszawie, XVII Wydział Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postanowieniem z dnia 8 kwietnia 2021 r. wydanym w sprawie o sygn. akt XVII Amo 1/21 na podstawie art. 47930 § 1 k.p.c. wstrzymał wykonanie decyzji Prezesa UOKiK z dnia 5 lutego 2021 r. wyrażającej zgodę na dokonanie koncentracji polegającej na przejęciu przez PKN Orlen SA w Płocku kontroli nad Polska Press Spółką z o.o. w Warszawie" - czytamy na stronie sądu. Dodano także, że postanowienie jest niezaskarżalne.

Prezes UOKiK wyraził w formie decyzji zgodę na przejęcie Polska Press przez Orlen. Decyzję tę zaskarżył Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodna i wniósł do sądu o uchylenie tej zgody.

W osobnym zaś wniosku Bodnar wniósł o wstrzymanie wykonania decyzji. Sąd przyznał mu opisywanym postanowieniem rację.

Na temat sprawy wypowiedział się już także prezes Orlenu Daniel Obajtek, którego zdaniem wstrzymanie "nie ma podstaw prawnych".

za:www.fronda.pl

***

„Sytuacja absolutnie niebywała”. Prezes UOKiK dla Niezalezna.pl o decyzji sądu ws. Polska Press

- To jest dla nas sytuacja absolutnie niebywała, niecodzienna i analizujemy obecnie możliwości podjęcia dalszych działań prawnych w tym zakresie -powiedział w rozmowie z Niezalezna.pl prezes UOKiK Tomasz Chróstny, komentując decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie ws. przejęcia przez PKN Orlen koncernu wydawniczego Polska Press.

W poniedziałek po południu Biuro RPO poinformowało, że sąd uwzględnił wniosek RPO o wstrzymanie wykonania decyzji prezesa UOKiK w sprawie koncentracji - przejęcia przez PKN Orlen spółki Polska Press. Informację o takim rozstrzygnięciu sądu RPO uzyskał telefonicznie w poniedziałek w sekretariacie Sądu Okręgowego w Warszawie, w XVII Wydziale - Sądzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Dzisiaj na stronie internetowej Sądu Okręgowego w Warszawie pojawił się krótki i lakoniczny komunikat:
"Informujemy, że Sąd Okręgowy w Warszawie, XVII Wydział Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postanowieniem z dnia 8 kwietnia 2021 r. wydanym w sprawie o sygn. akt XVII Amo 1/21 na podstawie art. 47930 § 1 k.p.c. wstrzymał wykonanie decyzji Prezesa UOKiK z dnia 5 lutego 2021 r. wyrażającej zgodę na dokonanie koncentracji polegającej na przejęciu przez PKN Orlen SA w Płocku kontroli nad Polska Press Spółką z o.o. w Warszawie". Jak dodano, „postanowienie jest niezaskarżalne”.

O komentarz do decyzji sądu poprosiliśmy prezesa UOKiK Tomasza Chróstnego.

Prezes UOKiK podkreślił, że sąd zastosował środek tymczasowy „do czasu, aż zapozna się z materiałem i oceni, czy zarzuty podnoszone przez Rzecznika Praw Obywatelskich są słuszne, czy nie”. – Tym samym sąd merytorycznie nie zajmował się samą decyzją prezesa UOKiK, co do zgody na przejęcie kontroli nad Polska Press przez PKN Orlen – powiedział.

- Z jednej strony , jako UOKiK nie zgadzamy się z zarzutami podnoszonymi przez RPO, ponieważ nasza decyzja została wydana prawidłowo, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa i jesteśmy przekonani, że zostanie ona utrzymana przez sąd
- wskazał nasz rozmówca.

- Natomiast samo postanowienie wydane przez sąd o zastosowaniu środka tymczasowego, w sytuacji, gdy sąd nie dokonał analizy akt sprawy, a także nie zapoznał się ze stanowiskiem prezesa UOKiK-u oraz nawet pobieżnie nie przeanalizował zarzutów podnoszonych przez RPO jest niezwykle zastanawiające. Jest to bardzo dotkliwy środek tymczasowy, a jego wydanie może naruszać istotnie prawa przedsiębiorcy, ale też pewność co do transakcji gospodarczych dokonywanych na rynku - dodał Tomasz Chróstny.

Przypomniał, że prezes UOKiK rocznie wydaje ok 270 decyzji dot. koncentracji przedsiębiorców. – I mogą oni w związku z tym mieć wątpliwości, kiedy właściwie transakcja może zostać sfinalizowana, a kiedy po jakimś czasie, ten, czy inny Rzecznik Praw Obywatelskich może je kwestionować, ograniczając ich prawa jako przedsiębiorców – mówił szef UOKiK.

- Zatem jest to w tym kontekście zaskakujące, iż sąd zgodził się na zastosowanie bardzo rygorystycznego środka tymczasowego, bez odniesienia się (nawet pobieżnego) do zarzutów RPO, uwzględnienia nas, jako stanowiska strony, ale także analizy materiałów uzyskanych w toku postępowanie, które zostały przekazane do sądu w zeszłym tygodniu, w przewidzianym do tego prawnie terminie - tłumaczył Chróstny.

- To jest dla nas sytuacja absolutnie niebywała, niecodzienna i analizujemy obecnie możliwości podjęcia dalszych działań prawnych w tym zakresie - podsumował prezes UOKiK.

Oficjalne stanowisko Prezesa UOKiK do postanowienia Sądu Ochrony Konkurencji I Konsumentów w sprawie PKN Orlen/Polska Press.

8 kwietnia SOKiK wydał postanowienie w związku ze złożonym wnioskiem Rzecznika Praw Obywatelskich o wstrzymanie wykonania decyzji Prezesa UOKiK wydającej zgodę na przejęcie przez PKN Orlen spółek należących do Polska Press, do czasu zbadania przez sąd odwołania Rzecznika Prawa Obywatelskich. W wydanym postanowieniu SOKiK uznał, że do czasu rozstrzygnięcia złożonego odwołania strony transakcji muszą wstrzymać się z wykonaniem zaskarżonej przez RPO decyzji.

Sąd, wydając postanowienie, nie odnosił się do merytorycznych zagadnień w zakresie tego, czy decyzja została wydana zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów i w oparciu o przewidziane prawem kryteria. Postanowienie dotyczy wyłącznie kwestii możliwości „zawieszenia” wykonywania decyzji do czasu rozstrzygnięcia wniesionego przez Rzecznika Praw Obywatelskich odwołania.

Informujemy, że zgodnie z zachowaniem wyznaczonych terminów - 7 kwietnia Prezes UOKiK przekazał stanowisko i akta sprawy do sądu w związku ze złożonym odwołaniem przez RPO. Chronologia zdarzeń wskazuje, że sąd wydając przedmiotowe postanowienie, mógł nie zapoznać się ze stanowiskiem Prezesa UOKiK oraz z aktami sprawy zgromadzonymi w toku postępowania administracyjnego. Zarówno opisane powyżej wydarzenia jak i treść uzasadnienia wskazują, że sąd na etapie wydawania postanowienia o zastosowaniu bardzo poważnego środka tymczasowego nie podjął się oceny merytorycznych przesłanek wstrzymania decyzji, w tym braku potencjalnych skutków dla konkurencji. Podobnie nie zweryfikowano tego, czy zastosowanie środka tymczasowego jest uzasadnione podnoszonymi przez RPO argumentami.

W ocenie Prezesa UOKiK, sąd w sposób nieuprawniony przyjął, że złożenie odwołania od decyzji automatycznie powinno skutkować koniecznością jej wstrzymania. Automatyczne wstrzymywanie zgód koncentracyjnych, gdy wątpliwości co do zasadności decyzji nie znajdują solidnych podstaw, jest niepokojącym precedensem, który niewątpliwie może godzić w prawa przedsiębiorców. Taka interpretacja przepisów zwiększa niepewność co do sytuacji prawnej oraz może istotnie opóźniać realizację transakcji gospodarczych, generując szereg ryzyk z tym związanych, w tym w zakresie inwestycji zagranicznych.  

W związku z tym, że posiedzenie było niejawne, a informacja została wczoraj przedstawiona opinii publicznej przez RPO zanim otrzymaliśmy postanowienie sądu wraz z uzasadnieniem, nie mogliśmy wcześniej odnieść się do poruszonych zagadnień. Obecnie analizujemy dalsze kroki prawne, w tym możliwość wzruszenia postanowienia sądu. Prezes UOKiK zamierza złożyć do sądu wniosek o przyspieszenie rozstrzygnięcia odwołania RPO od wydanej decyzji. Uznajemy, że okoliczności wydania środka tymczasowego, w tym brak zapoznania się przez sąd ze stanowiskiem Prezesa UOKiK oraz przekazanym materiałem postępowania, rodzi poważne wątpliwości, czy nie doszło do naruszenia praw przedsiębiorców.

Odwołanie w głównej mierze podnosi zarzut nieuwzględnienia przez Prezesa UOKiK pozaustawowych przesłanek wydania zgody, których analiza pozostaje poza kompetencją organu ochrony konkurencji. Tym bardziej zaskakuje wydanie środka tymczasowego tak dalece ingerującego w prawa przedsiębiorców bez nawet pobieżnej analizy prawnej tego zagadnienia.  

Jesteśmy przekonani o słuszności wydanej decyzji dotyczącej zgody na przejęcie przez PKN Orlen spółek Polska Press, dlatego Prezes UOKiK ma nadzieję na jak najszybsze rozpatrzenie przez sąd odwołania złożonego przez Rzecznika Praw Obywatelskich.

za:niezalezna.pl


***

Daniel Obajtek: Sąd nie ograniczył PKN Orlen w wykonywaniu uprawnień właścicielskich z udziałów w Polska Press

Jak czytamy na oficjalnej stronie Rzecznika Praw Obywatelskich, Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wstrzymał decyzję Prezesa UOKIK ws. przejęcia przez PKN Orlen spółki Polska Press. W ocenie mec. Jerzego Kwaśniewskiego, szefa Ordo Iuris "zablokowanie nabycia od zagranicznego właściciela Polska Press nosi znamiona nadużycia konstytucyjnych kompetencji Rzecznika. Związek z ochroną praw obywatelskich jest daleki. Za ewentualne szkody spowodowane tym wnioskiem zapłacą podatnicy"

    - Nabycie udziałów Polska Press dokonało się skutecznie 1.03.2021 r., czyli przed wydaniem przez sąd postanowienia. W związku z tym postanowienie sądu jest bezprzedmiotowe i nie ma wpływu na nasze działania, ani skuteczność nabycia tego podmiotu (...) Postanowienie sądu nie ogranicza również PKN Orlen w wykonywaniu uprawnień właścicielskich z udziałów w Polska Press. RPO wnioskował do sądu o wydanie takiego zakazu, ale sąd w sentencji wydanego postanowienia nie nałożył na PKN Orlen takiego obowiązku

- pisze Daniel Obajtek prezes PKN Orlen

za:www.tysol.pl

***

SDP monitoruje przejęcie Polska Press

Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich informuje, iż obejmuje monitoringiem sprawę przejęcia spółki Polska Press przez PKN Orlen - poinformowała dziś na stronie instytucji dyrekotr CMWP SDP Jolanta Hajdasz.

Przypomniała, że "8 kwietnia Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał postanowienie w związku ze złożonym wnioskiem Rzecznika Praw Obywatelskich o wstrzymanie wykonania decyzji Prezesa UOKiK wydającej zgodę na przejęcie przez PKN Orlen spółek należących do Polska Press, do czasu zbadania przez sąd odwołania Rzecznika Prawa Obywatelskich. Sąd uznał, że do czasu rozstrzygnięcia złożonego odwołania strony transakcji muszą wstrzymać się z wykonaniem zaskarżonej przez RPO decyzji".

"W ocenie CMWP SDP decyzja SOKiK jest szkodliwa dla ładu medialnego w Polsce, gdyż spowoduje iż wejście w życie decyzji UOKiK zostaje odłożone na czas nieoznaczony, a nawet stoi pod znakiem zapytania" - napisała Hajdasz.

"CMWP SDP przypomina, iż Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich wielokrotnie wskazywało niebezpieczeństwa związane z nadmierną obecnością kapitału zagranicznego na polskim rynku medialnym, w tym praktycznie monopolistyczną wydawnictwa Verlagsgruppe Passau. W stanowisku przyjętym już podczas Nadzwyczajnego Zjazdu Delegatów SDP w kwietniu 2015 r. dziennikarze stwierdzili, iż media regionalne po 26 latach od czasu transformacji ustrojowej znalazły się w bardzo trudnej, a pod niektórymi względami wręcz katastrofalnej sytuacji"

- czytamy w komunikacie.

"Świadczyła o tym systematycznie malejąca liczba tytułów, zmniejszająca się liczba ich odbiorców oraz coraz bardziej marginalne znaczenie tych mediów w publicznym życiu polskich regionów i województw. SDP zaapelowało wówczas o przywrócenie mediom regionalnym ich właściwej pozycji w lokalnych społecznościach, przeciwdziałanie monopolizacji mediów regionalnych oraz o wspieranie podmiotów polskich działających na rynku mediów regionalnych i lokalnych" - podano. W ocenie SDP zakup firmy Polska Press przez PKN Orlen jest szansą na poprawę tej sytuacji.

za:niezalezna.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.